Historia

Historia keramzytu to historia przypadkowego odkrycia, które stało się prawdziwym przebojem rynkowym. W 1913 roku w cegielni Hayde’a w USA nastąpiła awaria spowodowana zbyt wysoką temperaturą wewnątrz pieca. Kiedy właściciel spostrzegł, że zamiast wypalonej, czerwonej cegły w piecu znajdują się nadspodziewanie twarde a jednocześnie bardzo lekkie, „nadmuchane” brunatne grudki, postanowił, po wstępnych badaniach dziwnego materiału, opatentować ten sposób wytwarzania spęczniałych grud gliniastych. Nowy produkt nazwał - od swojego nazwiska - hayditem. Pierwszy zakład produkujący to niezwykłe kruszywo ruszył w 1917 roku.

statek

Na początku keramzyt wykorzystywano do wytwarzania lekkiego betonu, z którego następnie produkowano drobnowymiarowe elementy budowlane. Użyto go także w innym, zaskakującym celu. Tuż po pierwszej wojnie światowej rozpoczęto konstruowanie w tej technologii kadłubów statków i okrętów. Jednym z pierwszych i najbardziej znanych był zwodowany w 1919 roku tankowiec Selma o wyporności 7500 ton.

W 1920 roku powstał duży zakład produkcyjny w Kansas City, a w 1927 roku zbudowana została pierwsza fabryka w Kanadzie. Do wybuchu drugiej wojny światowej małe wytwórnie keramzytu powstały w Szwecji, Norwegii i Danii. Po wojnie zapotrzebowanie na materiały budowlane wzrosło dynamicznie, potrzebne były nowe fabryki, drogi, mosty i lotniska. Zakłady produkujące lekkie, gliniane kruszywo zaczęły powstawać na całym świecie.

W krajach anglojęzycznych kruszywo to nazwano LECA, od pierwszych liter Lightweight Expanded Clay Aggregate, czyli „lekkie spęczniałe gliniane kuleczki”. W krajach niemieckojęzycznych używa się nazwy BLAEHTON, w Skandynawii FIBO, w Rosji KERAMZIT. W Polsce kruszywo nazwano GLINIEC, ponieważ było produkowane z gliny, jednak z czasem przyjęto nazwę KERAMZYT zapożyczoną z greckiego określenia gliny garncarskiej – keramos.

Od ponad 40 lat keramzyt jest wytwarzany w fabryce w Gniewie. Jest to obecnie najnowocześniejszy zakład produkcji keramzytu w Polsce i Europie. Od 1974 roku, kiedy powstało „Państwowe Przedsiębiorstwo Produkcji Keramzytu Gniew w Budowie” linie technologiczne przechodziły kolejne metamorfozy. Przyniosły one m.in. czterokrotny wzrost wydajności zakładu i produkcję dwukrotnie lżejszego Leca® KERAMZYTU. Obecnie fabryka kontynuuje i rozwija dokonania minionych lat. Poniżej prezentujemy kilka historycznych zdjęć.

Please register your details first

Areas of interest