Chodzi o ludzi - rozmowa z dyrektorką HR Hanną Cronström Leca International

Hanna

Hanna Cronström jest dyrektorką HR w Leca International od początku 2023 roku. Posiada długie i solidne doświadczenie zarówno w HR jak i w Saint-Gobain. Skorzystaliśmy z okazji, aby z nią porozmawiać po kilku miesiącach pracy w Leca.

Wszystko zaczyna się od wewnątrz

Jej kariera w HR i Saint-Gobain rozpoczęła się w 2009 roku, kiedy to zaraz po ukończeniu studiów Hanna rozpoczęła pracę w centrali nordycko-bałtyckiej. Była to szeroka rola, która obejmowała wszystko, od koordynowania raportowania, zapewniania przestrzegania polityk i procesów w poszczególnych krajach, po zapewnianie szkoleń dla pracowników. Następnie pracowała jako HR Manager w Saint-Gobain Sekurit Scandinavia, Glass solutions - Emmaboda Glas, Autover w Szwecji i Norwegii, a ostatnio w ISOVER.


Podczas jej pracy w Sekurit, a później w ISOVER, wyraźnie skupiała się na budowaniu marki pracodawcy.


- Budowanie marki pracodawcy zawsze zaczyna się od wewnątrz! Nie można wychodzić i mówić o wartościach i kulturze, zaangażowaniu pracowników, rozwoju ludzi, a potem, kiedy się przychodzi, jest to coś zupełnie innego. Chodziło o to, aby najpierw upewnić się, że procesy rozwoju, szkolenia i komunikacji zostały wdrożone i działają. W ISOVER jednym z ważnych celów była poprawa komunikacji wewnętrznej i wyników ankiety przeprowadzonej wśród pracowników me@Saint-Gobain. Oznaczało to wspieranie, coaching i szkolenie liderów oraz wyjaśnienie oczekiwań w procesie komunikacji wewnętrznej.


- Dział HR odgrywa ważną rolę w tworzeniu pozytywnej i włączającej kultury korporacyjnej. Odbywa się to częściowo poprzez tworzenie procesów, a częściowo poprzez pomoc i stawianie wyzwań organizacji, aby stworzyć otwarty i angażujący klimat. Aby uniknąć jednokierunkowej komunikacji, należy prowadzić otwarty dialog. Takim forum mogą być warsztaty powiązane z ankietą me@Saint-Gobain, podczas których możemy pomóc menedżerom i liderom zrozumieć ich rolę w tworzeniu otwartej i pozytywnej kultury.
 

Hanny ”DLACZEGO”

Rola dyrektora HR w Leca jest zarówno strategiczna, jak i operacyjna. Hanna podkreśla, jak ważne jest poznanie swojego "DLACZEGO", dla niej jest to jasne - "Radość, gdy widzę sukces innych".
 

- Jestem pasjonatką ludzi i ich rozwoju. Jeśli skupisz się na tworzeniu kultury, w której dajesz zaufanie, wzmacniasz pozycję i współpracujesz, budujesz miejsce pracy, w którym pracownicy są zadowoleni i cieszą się z bycia częścią firmy. To ostatecznie zaowocuje stworzeniem zespołu, który osiąga dobre wyniki.

Pierwsze wrażenie w Leca 

- Moim pierwszym wrażeniem było niezwykle przyjazne przyjęcie, zarówno ze strony zespołu zarządzającego, jak i lokalnych oddziałów Leca. Było jasne, że istnieje duże zapotrzebowanie na centralny dział HR. Zauważyłam, że codziennej pracy towarzyszy duża dawka humoru i dobrej zabawy, zwłaszcza w zespole zarządzającym. Co jest ważne.


- Leca ma ludzi z długim doświadczeniem i niesamowicie wysokimi kompetencjami. Myślę, że to imponujące, że mamy ludzi, którzy są pasjonatami w obszarze swoich specjalizacji. Od Filtralite, o którego istnieniu wcześniej nawet nie wiedziałam, po proces produkcji i wszystkie możliwe zastosowania keramzytu Leca.


- W rzeczywistości było to dla mnie kolejne odkrycie. Nie miałam pojęcia, że w Leca robimy tak wiele. Muszę przyznać, że jestem z tego bardzo dumna.  Wspierana przez wizję Saint-Gobain "Making the world a better home", Leca przyczynia się do zrównoważonego budownictwa poprzez nasze produkty i rozwiązania.

Wyzwania w roli międzynarodowej

- Jestem bardzo związana z Saint-Gobain i Saint-Gobain jest bliskie mojemu sercu. Wcześniej ściśle współpracowałam z regionem bałtyckim i skandynawskim i zawsze byłam częścią międzynarodowego zespołu. Ale w ramach Leca działamy również na przykład w Hiszpanii, Portugalii i Polsce. To nowa i interesująca część mojej roli, która pomoże mi jeszcze bardziej się rozwinąć.


- Wyzwaniem jest bycie widocznym. Niestety, nie mogę być wszędzie. Zawsze starałam się być jak najbardziej widoczna, aktywnie angażując się w pracę z ludźmi we wszystkich częściach organizacji, na przykład pracując przez jeden dzień na linii produkcyjnej. Ta relacja jest dla mnie osobiście bardzo ważna, ale także buduje zaufanie ze strony otaczającego mnie zespołu. Wracając do otwartego dialogu — jeśli wiedzą, kim jest Hanna, zwiększa to szansę na lepszą współpracę. 

Co wyróżnia dobrego pracodawcę?

- Aby być dobrym pracodawcą, przede wszystkim musi istnieć jasna i otwarta komunikacja. W zakresie oczekiwań wobec pracownika, możliwości rozwoju i szkoleń. Bardzo ważna jest również informacja zwrotna i dialog z przełożonym. Jeśli mówimy o wynagrodzeniu i świadczeniach, to wbrew pozorom czynniki te są dla pracowników dość daleko na liście priorytetów, inne rzeczy są ważniejsze. Obejmuje to przyjazne środowisko pracy, kulturę informacji zwrotnej, możliwości rozwoju, otwartą atmosferę i możliwości zaangażowania społecznego w pracy i poza nią.


- Dlatego, jako pracodawca musisz mieć swoje procesy. A pracownicy muszą zostać przeszkoleni w zakresie tych procesów, takich jak ocena roczna, Me@Saint-Gobain itp. To nie jest coś, co można po prostu odhaczyć, to powinno generować coś namacalnego i znaczącego.


- Ważne jest również, aby pracować nad dobrą komunikacją wewnętrzną i aby była ona powiązana z naszą strategią. Oznacza to, że ambasadorzy w miejscu pracy odgrywają kluczową rolę. Ważne jest, abyśmy mówili o możliwościach związanych z byciem częścią Saint-Gobain i pokazywali prawdziwe historie. Czasami nie można zatrzymać wszystkich pracowników w lokalnej firmie, ale możemy przynajmniej zatrzymać ich w grupie. To samo działa w drugą stronę, Leca może pozyskać pracowników z doświadczeniem i kompetencjami z grupy. W związku z tym ważne jest, abyśmy zastanowili się, jaki jest długoterminowy cel i jakie kompetencje są potrzebne do jego osiągnięcia. 

Gotowanie, bieganie i zimowe kąpiele

Hanna mieszka w Helsingborgu z mężem Fredrikiem, dwójką dzieci Siri i Signe, kotem Åke i chomikiem Conny.


- Uwielbiam gotować, to dla mnie relaks. Czerpię też energię ze środowiska, w którym żyję. Mieszkamy w okolicy zwanej Råå, starej wiosce rybackiej, która jest niezwykle malownicza z małymi brukowanymi uliczkami i malwami w niewielkiej odległości od plaży. Lubię też biegać i kąpać się zimą. Kiedy mam za sobą intensywny dzień i potrzebuję oczyścić głowę, kończę dzień biegając lub kąpiąc się w morzu.

W swoim domu mają mieszkanie w piwnicy, które wynajmują.


- Myślę, że to zabawne. Ponownie wracamy do ludzi. Poznajemy ludzi z całego świata. Kiedy przejdę na emeryturę, chciałabym prowadzić mały hotel w cieplejszym miejscu, w którym nadal będę mogła spotykać się z nowymi ludźmi... i oczywiście nie zapomnę o dobrym jedzeniu. 

Please register your details first

Areas of interest