DOM ODPORNY NA WILGOĆ

Budowa domu o optymalnej powierzchni, niskich kosztach budowy i minimalnych kosztach eksploatacyjnych to podstawowe założenia większości inwestorów rozpoczynających przygodę z budową własnych czterech ścian. Od czego rozpocząć? Porady płyną ze wszystkich stron - z Internetu, prasy, radia, TV od znajomego i od szwagra. Jak nie zwariować i wyselekcjonować informacje prawdziwe od marketingowych? 

Zobacz więcej
dom

Podstawowe założenia

Na początek musimy wiedzieć co i dla kogo będziemy budować. Czy potrzebujemy dom z wieloma pokojami bo nasza rodzina jest kilkuosobowa, a dzieci są jeszcze małe? A może za kilka lat w domu pozostaną jedynie 2 osoby bo obecni nastolatkowie rozpoczną studia w innych miastach i prawdopodobnie do domu już nie wrócą? A może już wkrótce pod naszym dachem zamieszka lub zamieszkają rodzice, którzy będą wymagali opieki? To tylko kilka życiowych scenariuszy, z którymi możemy się zetknąć. 

Działka i projekt

Wiedząc jakie funkcje powinien spełniać nasz dom szukamy działki budowlanej najlepiej maksymalnie uzbrojonej w media. Decydując się na zakup działki warto mieć już wstępnie wybrany projekt z katalogów domów gotowych lub też projekt koncepcyjny zamówiony u projektanta. Na podstawie wymiarów zewnętrznych przyszłego budynku łatwo zweryfikować czy będzie możliwe wybudowanie domu na konkretnej działce.

Budowa

Dom powinni budować fachowcy. Najlepiej z polecenia, czyli tacy, którzy wybudowali już jakieś domy i możemy je obejrzeć oraz porozmawiać z ich właścicielami. Obecnie o takich wykonawców jest bardzo trudno i kolejka do wolnego terminu wydłuża się o rok lub nawet dwa. Do nadzoru nad pracami należy zatrudnić kierownika budowy lub inspektora, który będzie fachowcem i będzie reprezentował nasz interes w trakcie całego procesu budowania. 

Jak i z czego budować? 

Najlepiej z dobrych i sprawdzonych materiałów, pamiętając, że oszczędzać trzeba mądrze. Casting na najtańszego wykonawcę i wybór najtańszych materiałów często mści się jeszcze przed zakończeniem stanu surowego. Starajmy się nie zmieniać ekip wykonawczych w trakcie budowy ponieważ każda kolejna ekipa najczęściej rozpoczyna pracę od wyceny za naprawę „fuszerek” po poprzedniej ekipie.

 
Do budowy najlepiej wybierać materiały sprawdzone, które dają duży komfort w użytkowaniu budynku. Gazobeton to duże bloczki, z których ściany rosną w oczach. Pustaki ceramiczne to elementy sprawdzone na przestrzeni wielu wieków. Zamki i kościoły nie poddają się próbie czasu. Sylikaty to materiały stosowane głównie w budynkach wielorodzinnych, gdzie ściany izolujące akustycznie sąsiada od sąsiada mają bardzo ważne znaczenie. A może budować z Leca® BLOK-a, który łączy większość własności wymienionych wyrobów. Pustak Leca® BLOK 24 to duży element z keramzytobetonu. Keramzyt to gliniane kulki wypalane w piecach obrotowych. A wypalona glina to ceramika. Aby spełnić wymagania ochrony cieplnej, wystarczy warstwa termoizolacji o grubości 15 cm. I nic więcej! Nie „przegrzewajmy” naszych domów. Mamy coraz więcej gorących letnich miesięcy, a coraz mniej mroźnych długich zim. Pustaki z keramzytobetonu systemu Leca® BLOK charakteryzują się bardzo dobrą paroprzepuszczalnością. Ściany bardzo szybko wysychają, a jedynie suchy materiał jest dobrym izolatorem cieplnym. Szybkie wysychanie to również brak możliwości kondensacji pary, która mogłaby powodować zagrzybienia w ścianach. Do ocieplania budynków warto zastosować wełnę mineralną, która jest materiałem niepalnym. Nie zatrzymuje wilgoci pomagając w wysychaniu ścian po zakończeniu budowy i w trakcie użytkowania domu. Te pozytywne właściwości ścian z keramzytobetonu dostrzegli mieszkańcy zarówno chłodnej Skandynawii, jak i gorącej Hiszpanii. W obu tych o skrajnie różnych klimatach domy z pustaków na bazie keramzytu sprawdzają się od dziesiątków lat.

W Polsce producenci wyrobów Systemu Leca® BLOK oferują również inne elementy z keramzytobetonu takie jak: bloczki fundamentowe, bloczki do ścian akustycznych, pustaki do ścian działowych, kształtki nadprożowe i wieńcowe, systemy kominowe i wentylacyjne, stropy Teriva i inne elementy niezbędne przy budowie domu. Współpraca z jednym producentem - dostawcą upraszcza proces zakupu podstawowych materiałów do budowy stanu surowego budynku. Łatwiej uzgadnia się dostawy i negocjuje ceny. Ponadto samo kruszywo Leca® KERAMZYT może być stosowane do izolacji podłóg na gruncie, drenaży przy budynku i pod podmokłą działką oraz do miejscowej retencji wód opadowych. Wiele dodatkowych informacji o budowaniu domów na bazie keramzytu na www.lecadom.pl
 

Please register your details first

Areas of interest