Leca® KERAMZYT na zbiorniku wody

Podczas remontu budowli z cegły może pojawić się wiele problemów związanych z ograniczoną nośnością oraz koniecznością poprawy izolacyjności termicznej. Taki przypadek miał miejsce w trakcie przeprowadzania prac remontowych zabytkowego podziemnego zbiornika wody Stara Orunia w Gdańsku. Dotychczasowe wypełnienie gruntem ziemnym starych ceglanych sklepień łukowych było zbyt ciężkie i nie zapewniało właściwej izolacyjności cieplnej.

 

Dwa w jednym

Po usunięciu ziemnego przykrycia zbiornika, naprawiono ceglane stropy, wykonano na nich hydroizolację, a całą powierzchnię stropu wypełniono Leca® KERAMZYTEM o granulacji 10-20 mm. To lekkie, ceramiczne kruszywo ma ciężar pięciokrotnie mniejszy niż usunięty grunt. Dodatkowo, izolacyjność cieplna tego nowego wypełnienia jest również kilkakrotnie lepsza. Tym sposobem, dzięki wymianie starego wypełnienia na lekkie kruszywo Leca®, udało się rozwiązać dwa istotne problemy, które pojawiły się na remontowanym obiekcie.

stara orunia

Zbiornik wody to odpowiedzialna konstrukcja

Prace remontowe takiej zabytkowej, odpowiedzialnej konstrukcji wymagają dokładnego, wieloaspektowego przygotowania od strony projektowej. Konstrukcyjna część projektu została zrealizowana przez Pracownię Projektową KMS z Gdańska.

„Podziemny zbiornik wody musi być skutecznie zabezpieczony przed niekorzystnym oddziaływaniem wielu czynników zewnętrznych. Dotyczy to w szczególności obiektów historycznych, podlegających ochronie konserwatorskiej, gdzie często istniejąca konstrukcja nie może być zastąpiona lub radykalnie wzmocniona. W naszym projekcie konstrukcyjnym remontu zbiornika o charakterze zabytkowym walczyliśmy o zachowanie oryginalnych sklepień kolebkowych o unikalnych walorach historycznych. W takich przypadkach keramzyt Leca® jest materiałem niezastąpionym jako zasyp sklepienia, ponieważ pozwala na zmniejszenie sił wewnętrznych w łukach ceglanych, przy zachowaniu równowagi pomiędzy rozporem a parciem bocznym. Efekt taki nie jest możliwy przy zastosowaniu innych materiałów, takich jak np. styropian, ponieważ nie generuje on odpowiedniej siły rozporu zapewniającego stabilność obciążonych gruntem ścian bocznych zbiornika.” – mówi konstruktor mgr inż. Maciej Kotecki, odpowiedzialny za stronę projektową remontu konstrukcji zbiornika.

„Jednocześnie Leca® KERAMZYT jako lekki, ocieplający materiał wypełniający, znacznie poprawił bilans cieplny zbiornika, skutecznie ograniczając przemarzanie konstrukcji. Keramzyt jako materiał o wysokiej mrozoodporności gwarantuje zachowanie trwałości obiektu przez wiele lat.” – ocenia Maciej Kotecki.

 

Bez kłopotów na budowie

Prace budowlane zadania „Remont i dostosowanie do zwiedzania wyłączonego z eksploatacji zbiornika wody Stara Orunia” realizowanego w ramach projektu Gdański szlak Wodociągowy zostały wykonane przez firmę Budomex z Sopotu.

„Układanie keramzytu na ceglanym stropie przebiegało bez problemów. Lokalny Doradca Techniczny Leca® Ryszard Maślankowski pomógł nam w sprawnym i terminowym dostarczeniu materiału na budowę. Dla wykonawcy kruszywo to jest bardzo przyjaznym materiałem. Wysypuje się je na stropie szybko i bez kłopotów. Przy takich pracach nie ma żadnych odpadów. Krótki czas aplikacji i 100% wykorzystania materiału zachęca nas do korzystania z Leca® KERAMZYTU również na innych budowach.” - podsumował mgr inż. Ryszard Ankiewicz, prezes firmy Budomex.

 

Metryczka inwestycji

  • Nazwa inwestycji: remont zbiornika wody Stara Orunia w Gdańsku
  • Projekt: Studio Projektowe Profil Gdańsk
  • Wykonawca: Budomex Sopot
  • Rodzaj keramzytu: Leca KERAMZYT budowlany L
  • Ilość keramzytu: 910 m3
  • Rok wykonania: 2016
     

Więcej o Starej Oruni

Zbiornik wody Stara Orunia powstał w 1869 roku. Stanowił część nowoczesnego systemu wodociągowego w Gdańsku - jednej z pierwszych tego typu inwestycji w Europie. Ceglano-ziemna budowla mieściła ponad 5 tysięcy metrów sześciennych wody i działała do 1978 roku. Jak obecnie wygląda jej zabytkowe wnętrze można zobaczyć na filmie, który przedstawiamy dzięki uprzejmości redakcji portalu Trojmiasto.pl

W ostatnim czasie postanowiono wyremontować ten podziemny zabytek i otworzyć go dla zwiedzających w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Obecnie zbiornik to również swoisty hotel dla nietoperzy. Każdej zimy pod ceglanymi sklepieniami Starej Oruni hibernuje kilkaset przedstawicieli niemal wszystkich występujących w Polsce gatunków tych ssaków.

Przeczytaj więcej o historii Starej Oruni i planach związanych z tym zabytkowym obiektem.

Na zdjęciach kolejne etapy remontu stropu zbiornika wody Stara Orunia. Ostatnie 4 zdjęcia odnoszące się do historii obiektu, w tym szkic konstrukcji sklepień, prezentujemy dzięki uprzejmości redakcji portalu Trojmiasto.pl

Please register your details first

Areas of interest