Nowe nasadzenia krzewów i drzewek w ogrodzie

Sadzenie krzewów i drzewek to prosta czynność. Najczęściej wystarczy wykopać dołek, mocno zwilżyć go wodą, wstawić roślinę, obsypać ziemią i podlać. Aby poprawić rozwój nowo posadzonej rośliny warto wykonać jeszcze jedną czynność.

po latach

Po wykopaniu dołka, na dnie, należy ułożyć warstwę Leca® KERAMZYTU ogrodniczego o grubości kilku centymetrów. Potem dołek wraz z keramzytem obficie podlać, a gdy keramzyt przestanie pływać, czyli gdy woda rozsączy się do gruntu, wstawić roślinę, obsypać ją ziemią i ponownie podlać.

Leca® KERAMZYT ogrodniczy, jako drenaż pod systemem korzeniowym rośliny, reguluje ilość wilgoci pobieranej przez korzenie. Gdy jest jej za dużo po obfitych deszczach zbiera i magazynuje ją. A gdy nastąpi okres suchy sukcesywnie oddaje wilgoć do korzeni. Drenaż taki można stosować również przy uprawach roślin w doniczkach i korytkach.

Już nasze babcie wykonywały drenaż pod roślinami wkładając na dno donic połamane kawałki cegły czy dachówki ceramicznej. Leca® KERAMZYT to nic innego jak lekkie ceramiczne kruszywo, obojętne dla roślin. Kulki o różnej średnicy łatwo wypełniają dołki czy donice. A rośliny rosnące na takim drenażu uzyskują większe przyrosty niż rośliny sadzone w dołkach bez drenażu.

W 2015 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało decyzję pozwalającą na wprowadzenie do obrotu Leca® KERAMZYTU ogrodniczego jako mineralnego środka poprawiającego właściwości gleby. Kruszywo dostępne jest w workach 55 litrów i w dużych big-bagach 2,0 m3.

Zobacz kolejne etapy nasadzania żywopłotu z tui (żywotnika zachodniego). Na ostatnim zdjęciu te same rośliny po trzech latach.

Please register your details first

Areas of interest