Remontujesz dom? Zadbaj o izolację piwnic!
Mokre ściany piwnic w starszych budynkach to dość powszechny problem i kłopot dla mieszkańców. Przyczyny mogą być różne, ale najczęstsze to: podniesienie poziomu wód gruntowych, uszkodzenie lub brak izolacji murów, rozszczelnienie rur kanalizacji deszczowej oraz uszkodzenie drenażu.

Jest problem?
Przed laty, wobec braku izolacji bitumicznych, podstawowym rozwiązaniem przeciwwilgociowym był drenaż. Dlaczego to rozwiązanie już nie działa w większości miejsc? Paradoksalnie, najczęstszą tego przyczyną jest... poprawa standardów użytkowych budynków. Prowadząc wykopy dla nowych instalacji sanitarnych, telefonicznych czy gazowych, przerywano drenaż. Skutkiem tego woda gromadziła się w pozostawionej części drenażu powodując znaczne zawilgocenie gruntu oraz przyległych murów.
Mamy rozwiązanie problemu
Sprawdzonym materiałem do drenażu i izolacji termicznej jest lekkie kruszywo ceramiczne Leca® KERAMZYT. Produkt jest mrozoodporny, a jego izolacyjność termiczna jest ponad pięciokrotnie wyższa niż gruntu czy żwiru. Do wykonywania zasypek drenarskich zalecane jest stosowanie Leca® KERAMZYTU budowlanego L o granulacji 10-20 mm, który lepiej od żwiru przepuszcza wodę. Ponadto, przy zasypywaniu unika się przypadkowej deformacji i zmiany spadków rur drenażowych oraz uszkodzenia pionowych izolacji muru z płyt styropianu EPS i XPS. Keramzyt może również zastąpić wspomniane płyty przejmując pełną ochronę cieplną piwnic. Zasypkę keramzytową zaleca się układać w geowłókninie zabezpieczającej drenaż przed zamuleniem.

Klasyczny drenaż przy budynku i pod posadzką
W przypadku zalewania i dużego zawilgocenia podłogi w piwnicy oprócz odwodnienia wokół budynku warto zastosować drenaż podposadzkowy.
Ważne! Aby drenaż działał właściwie i nie wpływał niekorzystnie na konstrukcję całego budynku należy skonsultować celowość i sposób jego wykonania ze specjalistą.

Zobacz więcej o klasycznym drenażu z Leca KERAMZYTU luzem
Ocieplenie ścian piwnic keramzytem w workach
Jeśli nie ma potrzeby wykonywania drenażu, a uzasadnione jest tylko docieplenie piwnic, wystarczy ustawić pionowo przy ścianie worki z Leca® KERAMZYTEM izolacyjnym L. Zużycie wynosi 3 worki na 1 m2 na jedną warstwę (o średniej grubości 17 cm), która odpowiada termicznie 7 cm styropianu.

Zobacz więcej o ociepleniu ścian piwnic Leca KERAMZYTEM w workach
Leca® KERAMZYT jest niezastąpiony przy remontach
W remontach budynków Leca® KERAMZYT sprawdza się również jako wypełnienie i izolacja: stropów, stropodachów, podłóg na gruncie, w zasypkach i drenażach, izolacjach instalacji zewnętrznych oraz wielu innych rozwiązaniach. Więcej informacji technicznych, w tym gotowe rozwiązania wraz z rysunkami CAD dla remontowanych i nowo projektowanych obiektów znajdziesz w sekcji rozwiązania. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy naszych doradców technicznych.
Przeczytaj też inne artykuły o zastosowaniu keramzytu przy remoncie domu lub mieszkania:
- Remontujesz? Keramzyt jest niezastąpiony.
- Remontujesz dom? Postaw na ciepłą i suchą podłogę na gruncie.
- Remontujesz dom albo mieszkanie? Ulżyj stropom i podwyższ standard.
- Remontujesz dom? Zrób 3 x lżejszy i cieplejszy stropodach.
- Remontujesz? Leca KERAMZYT przeciw zamarzaniu rur.