REMONTUJESZ DOM? ZRÓB 3 X LŻEJSZY I CIEPLEJSZY STROPODACH!

W większości domów budowanych w latach 50.-80. wykonywano płaskie stropodachy. Uzyskanie pozwolenia na nowy budynek kryty dachówką graniczyło wówczas z cudem. Zgodnie z obowiązującą koncepcją dachy miały być „nowocześnie” płaskie by w niczym nie przypominać spadzistych, krytych słomą dachów starych, wiejskich chat. Powstawały całe osiedla domów typu sześcian. Co gorsze, domy takie budowano również w górach, gdzie obciążenie śniegiem jest bardzo duże.

Zobacz więcej
stropodach

Jest problem

Aby ukształtować spad płaskiego dachu układano żużel. Był to najczęściej żużel bez sezonowania, który odgazowywał powodując spękania murów nad ostatnim stropem i podłoża pod papą. Ciężki żużel miał stanowić również podstawową izolację termiczną dachu. Dachy, na których szybko topi się śnieg, pokazują jednak jak kiepskim izolatorem jest to kruszywo.

 

Mamy rozwiązanie

W trakcie remontu aż trzykrotnie możemy poprawić izolacyjność cieplną starego stropodachu wymieniając żużel na prawie trzy razy lżejszy Leca® KERAMZYT. Kruszywo to wykorzystuje się na kilka sposobów. Najczęściej jest układane jako warstwa spadkowa i izolacja termiczna (rys. 1), izolacja termiczna (rys. 6), warstwa spadkowa na innej izolacji termicznej (rys. 2), lub wymieszane z cementem jako lekki beton spadkowy (rys. 3). Jeżeli chcemy w szybki i prosty sposób wykonać nowy stropodach, to można układać całe worki z Leca® KERAMZYTEM izolacyjnym L (rys. 4). Przy okazji remontu stropodachu warto również rozważyć możliwość wykonania zielonego dachu np. na przyległym do budynku garażu (rys. 5). W tym rozwiązaniu, keramzyt w dolnej warstwie izoluje termicznie, natomiast w górnej stanowi drenaż zbierający i odprowadzający nadmiar wód opadowych.

stropodach waga

Stropodach niewentylowany

To rodzaj stropodachu, gdzie na płycie ostatniego stropu układa się warstwę izolującą i spadkową, a bezpośrednio na niej wykonuje podłoże i bitumiczne pokrycie dachu.

 

Izolacja dachu płaskiego bez styropianu ani wełny (rys. 1)

rys 1

opis kolejnych warstw:

1. paroizolacja 2. Leca® KERAMZYT izolacyjny L 4. szlichta cementowa na papierze woskowanym 6. bitumiczne pokrycie dachu

Zobacz więcej o izolacji dachu płaskiego keramzytem

 

Izolacja i spad dachu płaskiego przy zastosowaniu różnych materiałów izolacyjnych (rys. 2)

rys 2

opis kolejnych warstw:

1. paroizolacja 2. Leca® KERAMZYT izolacyjny L 3. izolacja z wełny lub styropianu 4. szlichta cementowa na papierze woskowanym 6. bitumiczne pokrycie dachu

Zobacz więcej o izolacji dachu płaskiego różnymi materiałami izolacyjnymi

 

Stropodach z izolacją termiczną pod papą (rys. 3)

rys 3

opis kolejnych warstw:

1. paroizolacja 3. izolacja z wełny lub styropianu 6. bitumiczne pokrycie dachu 8. lekki beton na bazie Leca® KERAMZYTU

Zobacz więcej o stropodachu ze spadkami z lekkiego betonu

 

Szybka izolacja stropodachu (rys. 4)

rys 4

opis kolejnych warstw:

1. paroizolacja 2. Leca® KERAMZYT izolacyjny L w workach 4. szlichta cementowa na papierze woskowanym 6. bitumiczne pokrycie dachu

Zobacz więcej o szybkiej izolacji stropodachu

 

Zielony dach z izolacją termiczną z keramzytu (rys. 5)

rys 5

opis kolejnych warstw:

1. paroizolacja 2. Leca® KERAMZYT izolacyjny L 7. warstwa spadkowa, hydroizolacja, izolacja przeciw korzeniom z Leca® KERAMZYTU budowlanego w geotkaninie (jako drenaż)

Zobacz więcej o zielonym dachu z izolacją termiczną z keramzytu

 

Stropodach wentylowany

Oddzielną grupę stanowią stropodachy wentylowane. To również rodzaj stropodachu płaskiego, w których na ostatnim stropie wykonuje się ścianki ażurowe, a pomiędzy nimi układa się izolację termiczną. Na ściankach montuje się korytkowe płyty dachowe, a na nich bitumiczne pokrycie dachu. Przestrzeń pomiędzy płytami dachowymi a izolacją jest wentylowana, co dodatkowo pozwala na okresowe przesuszanie izolacji. Również w takim stropie izolację z żużla można zamienić na lekki i ciepły Leca® KERAMZYT. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest porowata i ścierna zewnętrzna struktura granulek keramzytu, która zniechęca szczury, myszy, ptaki i owady do gniazdowania w takiej izolacji.

 

Izolacja stropodachu wentylowanego (rys. 6)

rys 6

opis kolejnych warstw:

1. paroizolacja 2. Leca® KERAMZYT izolacyjny L 5. płyty korytkowe 6. bitumiczne pokrycie dachu

Zobacz więcej o izolacji stropodachu wentylowanego

 

Leca® KERAMZYT jest niezastąpiony przy remontach

W remontach budynków Leca® KERAMZYT sprawdza się również jako wypełnienie i izolacja: stropów, podłóg na gruncie, w zasypkach i drenażach, izolacjach instalacji zewnętrznych oraz wielu innych rozwiązaniach. Więcej informacji technicznych, w tym gotowe rozwiązania wraz z rysunkami CAD dla remontowanych i nowo projektowanych obiektów znajdziesz w sekcji rozwiązania. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy naszych doradców technicznych.

zobacz Przeczytaj też inne artykuły o zastosowaniu keramzytu przy remoncie domu lub mieszkania:

Please register your details first

Areas of interest