Różnica pomiędzy keramzytem mokrym a suchym
Leca® KERAMZYT to lekkie ceramiczne kruszywo produkowane ze specjalnego rodzaju glin pęczniejących. Niewielkie kawałeczki wstępnie rozgniecionej i rozdrobnionej gliny trafiają do pieca obrotowego, w którym pęczniejąc powiększają swoja objętość nawet pięciokrotnie. I tak powstaje keramzyt.

Dalej kruszywo to jest segregowane na systemie sit na różne frakcje czyli keramzyt rozdziela się na granulki drobne, średnie i grube. Najczęściej kruszywo drobno ziarniste ma granulki o średnicy od 0 do 4 mm, kruszywo średnioziarniste granulki od 4 do 10 mm, a kruszywo gruboziarniste od 8 do 20 mm.
W produkcji przygotowuje się również granulki o innych frakcjach na przykład 0-2 mm, 2-4 mm, 4-8 mm, 10-20 mm i inne. Keramzyt dostarcza się do odbiorców głównie luzem samochodami o pojemności do 80 m3. Część kruszywa pakuje się do zwykłych big – bagów czyli dużych worków o pojemności 1,5 lub 2,0 m3.
Kruszywo dostarczane luzem i w zwykłych big-bagach to kruszywo z reguły wilgotne, które trafia do produkcji pustaków, bloczków, lekkich betonów, drenaży i innych zastosowań, w których wilgoć i woda jest rzeczą oczywistą. Wilgotne kruszywo pakowane jest w zwykłe big-bagi.
Keramzyt w opakowaniach nosi nazwę Leca® KERAMZYT budowlany S lub M lub L. W sprzedaży dostępne jest również kruszywo suche o wilgotności mniejszej niż 4%. Keramzyt taki ma nazwę Leca® KERAMZYT izolacyjny S lub M lub L. Wszystkie te produkty przeznaczone są do wykonywania izolacji wewnątrz budynku. Po ułożeniu ich na stropach nie wymagają suszenia i można na nich wykonywać kolejne warstwy remontowanego lub nowego stropu.
Podsumowując Leca® KERAMZYT w opakowaniach nosi nazwę izolacyjny (suchy) może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz. Natomiast Leca® KERAMZYT budowlany (mokry) nie powinien być stosowany jako izolacje wewnątrz budynku.