WYTRZYMAŁA I CIEPŁA PODŁOGA NA GRUNCIE

Rosnące wymagania dotyczące izolacyjności przegród cieplnych w budynkach zmuszają nas do poszukiwania nowych, skuteczniejszych rozwiązań. Prawie w każdym domu, jedną z przegród oddzielających nas od otoczenia jest podłoga na gruncie.

Zobacz więcej
podloga

Podłoga na gruncie najczęściej zbudowana jest z następujących warstw: podsypki piaskowej, podłoża betonowego, izolacji przeciwwilgociowej, styropianu i szlichty betonowej stanowiącej podłoże pod warstwę wykończeniową, czyli posadzkę. Izolacją termiczną jest w tym wypadku styropian, najczęściej grubości od 5-10 cm.

 

CZY MOŻLIWE JEST WYKONANIE CIEPŁEJ PODŁOGI BEZ STYROPIANU?

 

Obecnie coraz bardziej popularne staje się wykonywanie podłogi na gruncie na podbudowie z keramzytu. W tym wypadku zmniejsza się liczba warstw w porównaniu z klasycznym rozwiązaniem. 

Jedna warstwa keramzytu zastępuje trzy tradycyjne: podsypkę piaskową (ponieważ keramzyt jako kruszywo równomiernie rozkłada się nawet na nierówno przygotowanym podłożu gruntowym), podłoże betonowe (gdyż zagęszczony keramzyt stanowi stabilne podłoże pod posadzkę) oraz izolację termiczną.

 

Cztery warstwy zamiast sześciu

mini

Podłoga na keramzycie: tylko 4 warstwy

  1. Posadzka (np. terakota)
  2. Podkład betonowy
  3. Izolacja przeciwwilgociowa (2 x folia)
  4. Leca® KERAMZYT impregnowany
styropian

Podłoga na styropianie: 6 warstw

  1. Posadzka (np. terakota)
  2. Podkład betonowy
  3. Izolacja termiczna (styropian lub wełna)
  4. Izolacja przeciwwilgociowa (2 x folia)
  5. Podkład betonowy
  6. Podsypka piaskowa

Warstwa zagęszczonego keramzytu ma kilkakrotnie większą wytrzymałość niż styropian. Keramzyt jako neutralne ceramiczne kruszywo nie wchodzi w reakcję z innymi materiałami (np. bitumami). Podobnie jak inne wyroby ceramiczne nie podlega procesom starzenia i nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych oraz wytrzymałościowych przez dziesiątki lat użytkowania

 

PODŁOGĘ NA KERAMZYCIE MOŻNA WYKONAĆ NA DWA SPOSOBY

 

Keramzyt układany luzem krok po kroku"

 

Obecnie produkowany jest specjalny Leca® KERAMZYT impregnowany przeznaczony do podłóg na gruncie. Jego fabryczna impregnacja ogranicza kapilarne podciąganie wody z podłoża gruntowego jedynie do 5 cm. Powyżej keramzyt nie zmienia już swojej wilgotności, co pozwala mu zachować dobre parametry termoizolacyjne. Wykonanie podłoża polega na ułożeniu warstwy 25-30 cm keramzytu, zagęszczeniu jej, pokryciu warstwą szprycu cementowego, ułożeniu dwóch warstw foli lub papy i wykonaniu szlichty cementowej pod posadzkę.

Please register your details first

Areas of interest