Remont stropu drewnianego

Co zrobić z trzeszczącymi deskami na starym drewnianym stropie? To najczęściej powtarzające się pytanie mieszkańców kamienic z długą historią. Drewno to bardzo dobry materiał, który sprawdził się na przestrzeni wieków i mógłby dalej znakomicie wypełniać swoją rolę, gdyby nie człowiek i jego naturalna potrzeba poprawy standardu zamieszkania.

strop drewniany

Zobacz przykładowe rozwiązanie remontu kapitalnego stropu drewnianego

 

Drewno to materiał bardzo dobrze dostosowujący się do warunków naturalnego otoczenia. W czasie, gdy budowano kamienice z klasycznymi drewnianymi stropami nikt nie zakładał, że w mieszkaniach w miejsce pieców wprowadzony zostanie inny rodzaj ogrzewania. W piecu rozpalano raz dziennie, najczęściej po południu. Wieczorem było bardzo ciepło, w nocy temperatura się obniżała, a rano nie rozpalano w piecach, bo i tak większość domowników była poza domem, a ci którzy pozostali ubierali się solidniej, aby znowu cieszyć się pełnią ciepłego życia rodzinnego w godzinach popołudniowo-wieczornych.

I w takim właśnie cyklu zmian temperatur najlepiej sprawdzało się drewno. Przez pół dnia, kiedy nie grzano, wchłaniało wilgoć z otoczenia, aby przez następne ciepłe godziny powoli wysychać. Cykl ten powtarzał się co 24 godziny a różnice temperatur w pomieszczeniach dochodziły nawet do 7-8 stopni w ciągu dnia. Natomiast już kilkadziesiąt lat temu w domach pojawiło się centralne ogrzewanie, które „grzeje równo” cały czas. Zaprogramowana różnica temperatur nie bywa większa niż 2-3 stopnie. Czym to skutkuje dla drewna? Po prostu drewno suszy się w sposób ciągły, kurczy i traci swoje właściwości elastyczne. Potwierdzeniem takiego procesu są widoczne szpary pomiędzy deskami, których kiedyś nie było.

Innym przykładem przesuszanego nadmiernie drewna jest oryginalna stolarka okienna i drzwiowa. Stare, niegdyś szczelne okna, po wymianie ogrzewania uszczelniało się corocznie różnymi metodami, aż w końcu wymieniało na nowe. Natomiast z reguły zachowane oryginalne drzwi z płycinami wysychały do tego stopnia, że płyciny albo popękały, albo poprzesuwały się w ramiakach drzwiowych.

Cóż, nie wrócimy już do pieców i musimy dostosować się do nadmiernie przesuszonego drewna. Dodatkowo, długotrwałe użytkowanie drewnianych stropów oraz różnorodne obciążenia na przestrzeni dziesiątek lat spowodowały ugięcie belek (kulka położona na podłodze przy ścianie toczy się ku środkowi pomieszczenia wzdłuż linii belek).

Aby zaradzić ugięciu i skrzypieniu stropu należy przeprowadzić jego remont. Zdjąć stare deski podłogowe, usunąć starą ciężką polepę, oczyścić i zaimpregnować pozostałe drewno środkami do ochrony przed ogniem i korozją biologiczną. Jako wypełnienie i izolację akustyczną można ułożyć różne rodzaje Leca® KERAMZYTU. A na nim płyty suchego jastrychu. Następnie na takim podkładzie ułożyć dowolny rodzaj posadzki, z wyjątkiem parkietu przeznaczonego do cyklinowania. I można cieszyć się ciszą we własnym domu.

mgr inż. Andrzej Dobrowolski, kierownik produktu Leca® KERAMZYT

Please register your details first

Areas of interest