Suchy jastrych

Remont mieszkania kojarzy się z kosztami i pracami ciągnącymi się w nieskończoność. Wymiana okien, naprawa tynków i gładzi na ścianach na ogół przebiega dość szybko, ale gdy zabieramy się za podłogi, przeraża nas przewidywany ogrom prac. Przy tym, nie jesteśmy pewni, w jakim stanie zastaniemy podłoże po usunięciu starych posadzek. Jednak remont podłogi, wbrew obawom, nie musi być długotrwały, uciążliwy czy kosztowny.

strop odcinkowy

Prześledź "krok po kroku" rozwiązanie remontu stropu odcinkowego z płytami suchego jastrychu

 

Po usunięciu starych posadzek najczęściej zobaczymy:

  • nierówne płyty pilśniowe lub paździerzowe, ze śladami wielokrotnego zalania i zawilgocenia,
  • skrzypiące i zniszczone deski, malowane farbą olejną w dawniej „obowiązujących” kolorach orzech lub mahoń,
  • popękane podłoże betonowe z licznymi, trudnymi do usunięcia warstwami kleju,
  • lub jeszcze inne, mało przyjazne do dalszej obróbki, nierówne i zawilgocone podłoże.

Niestety, prawie wszystkie te podłoża nie nadają się do renowacji. Najlepiej jest je usunąć i zastąpić nowymi. Po usunięciu podłoża natrafiamy na stare warstwy wypełniające strop. Wypełnienia spełniały funkcję izolacji termicznej i akustycznej oraz wyrównania powierzchni wewnątrz stropu. Zazwyczaj można te materiały wymienić na nieco lżejszy Leca® KERAMZYT izolacyjny M lub L. Następnie, na takim wypełnieniu, należy ułożyć warstwę separacyjną, czyli najlepiej cienki szpryc cementowy o grubości 0,2-0,5 cm. Kolejną warstwą, która powinna pojawić się w stropie jest warstwa pochłaniająca tzw. dźwięki uderzeniowe przenoszone z posadzki do pomieszczeń poniżej.

Tutaj mamy dwie technologie:

  • „ciężka”, klasyczna, stosowana na stropach betonowych i ceglanych typu Klein, odcinkowy itp. W tej wersji układany jest „akustyczny” styropian EPS, „akustyczna” wełna mineralna, gumowe maty akustyczne itp. Na nich, na folii, wykonywany jest cementowy jastrych. Warto przy tym pamiętać, że 1 m2 jastrychu o grubości 5 cm waży około 100 kg.
  • „lekka”, która polecana jest szczególnie do stropów drewnianych, ale może być również wykorzystana przy stropach wymienionych powyżej. W tym wypadku izolacją od dźwięków uderzeniowych może być warstwa Leca® KERAMZYTU podsypkowego. Na wyschniętej warstwie szprycu wysypuje się ten keramzyt w warstwie o grubości 2-10 cm. Taki przedział grubości pozwala na wypoziomowanie ugiętych stropów. Następnie na wypoziomowanej warstwie keramzytu układa się płyty suchego jastrychu. Grubość płyt zależy od przeznaczenia pomieszczeń. W mieszkaniach wystarczy płyta o grubości 2,5 cm. Ciężar 1 m2 podsypki z keramzytu o gr 5 cm i płyty suchego jastrychu o gr. 2,5 cm to ok. 50 kg. Czyli rozwiązanie to jest o połowę lżejsze i wyraźnie odciąża starą, wysłużoną konstrukcję stropu.

Płyty suchego jastrychu to bardzo dobry i skuteczny materiał na podłoże pod posadzką.

Układa się je bardzo szybko, nie wymagają kłopotliwych prac związanych z przygotowaniem mieszanki, jej układaniem i pielęgnacją. Na ułożonych płytach od razu można układać wierzchnią warstwę posadzki. Nie ma potrzeby oczekiwania kilkunastu czy aż kilkudziesięciu dni na wyschnięcie jastrychu. Aby dodatkowo poprawić skuteczność izolacyjności akustycznej, bezpośrednio na podsypce keramzytowej warto położyć 2 cm matę z wełny akustycznej.

Na płytach suchego jastrychu można wykonać każdy rodzaj posadzki, czyli płytki, panele, wykładziny itp. Nie zaleca się jedynie układania parkietów przeznaczonych do cyklinowania. Nie ma większych ograniczeń przy wykorzystywaniu tego typu płyt w łazienkach. Wystarczy wykonać na nich elastyczne, ciągłe warstwy hydroizolacyjne, np. „folia w płynie”. Istnieje również możliwość montażu systemowego ogrzewania podłogowego. Rozwiązania z płytami suchego jastrychu, jako bardzo szybkie w wykonaniu, są powszechnie stosowane w wielu krajach. Szczególnie są polecane w sytuacji, gdy zależy nam na czasie - np. wymiana posadzki sklepowej w jeden weekend.

mgr inż. Andrzej Dobrowolski, kierownik produktu Leca® KERAMZYT

suchy jastrych

Suchy jastrych i Leca® KERAMZYT, czyli szybki remont starej podłogi

 

Opis kolejnych warstw:

1. Montaż taśmy dylatacyjnej przy ścianach 2. Układanie folii jako paroizolacji (dotyczy jedynie stropów betonowych, żelbetowych i ceglanych) 3-6. Układanie poziomej warstwy 2-10 cm Leca® KERAMZYTU podsypkowego 7. Układanie płyt suchego jastrychu należy rozpocząć od narożnika przeciwległego do drzwi 8. Do przemieszczania się po podsypce warto wykorzystać płyty (leżnie transportowe) np. OSB 9. Płyty suchego jastrychu łączone są na tzw. zakład 10. Klejenie płyt suchego jastrychu na połączeniach 11. Dodatkowe łączenie płyt suchego jastrychu wkrętami w miejscach połączenia na zakład 12. Dodatkowe szpachlowanie większych szczelin pomiędzy płytami

Dziękujemy Kolegom z Rigips za udostępnienie zdjęć.

Please register your details first

Areas of interest