Keramzyt dla szkockich tramwajów

Keramzyt Leca® pomógł w zapewnieniu wygodnego dojazdu do legendarnego Stadionu Murrayfield w Edynburgu w Szkocji, uznawanego za kolebkę rugby.Nowa linia tramwajowa w Edynburgu poprowadzona na nasypie z keramzytu Leca.

Aby zapewnić stabilność w sytuacji szczególnego, wysokiego usytuowania nowej trasy tramwajowej w Edynburgu, przystanek przy stadionie Murrayfield zbudowano na podkładzie z keramzytu Leca.

Problemy związane ze znajdującymi się w tym miejscu torami kolejowymi oraz budynkami sprawiły, że keramzyt okazał się najlepszym rozwiązaniem dla nowobudowanej linii tramwajowej. Budowa przystanku przy Murrayfield, najsłynniejszym stadionie rugby w Szkocji, okazała się możliwa dzięki właściwościom keramzytu Leca.

Lżejszy nasyp

W związku z istniejącymi trudnymi warunkami geotechnicznymi, posadowienie siedmiometrowej konstrukcji było ryzykowne. Tradycyjne wypełnienie nadmiernie obciążałoby podłoże zagrażając stabilności istniejących torów kolejowych.

„Jednym z największych wyzwań było posadowienie tak dużego nasypu ziemi na słabonośnym podłożu, bez nadmiernej ingerencji w strukturę gruntu. Dzięki właściwościom keramzytu Leca udało się spełnić te wymagania. Ciężar nowego nasypu został znacznie obniżony w porównaniu z tradycyjnym wypełnieniem. Przy tym, nie wystąpiły żadne problemy z przeniesieniem obciążeń na geosiatki Tensar stanowiące element konstrukcji” - powiedział Tristan Morgan, inżynier geotechnik z firmy Parsons Brinkerhoff.

14 000 m3 keramzytu

Lekkie kruszywo Leca sprawdziło się idealnie. „Ze względu na trudne warunki geotechniczne, a szczególnie konieczność kosztownej wymiany gruntu, keramzyt Leca był najlepszym wyborem dla realizowanego projektu. Dostęp do podłoża pod torowiskami i peronami był bardzo ograniczony, ale keramzyt Leca okazał się skutecznym i łatwym w układaniu materiałem” - mówi Andrew Henry, kierownik budowy z firmy Graham Construction.

Przy budowie przystanku tramwajowego Murrayfield zastosowano ponad 14000 m3 keramzytu Leca. Kruszywo było dostarczane bezpośrednio w okolicę Port of Leith, skąd dużymi wywrotkami dowożono je na plac budowy.

Zobacz jakie inne ciekawe projekty zrealizowali koledzy z Leca UK

Informacje o projekcie

  • Obiekt: przystanek tramwajowy Murrayfield
  • Lokalizacja: Edynburg, Wielka Brytania
  • Konsultacja projektu: Parsons Brinkerhoff
  • Data realizacji: 2014 r.
  • Kruszywo: keramzyt Leca
  • Ilość: 14.000 m3

Kliknij aby powiększyć zdjęcia