REMONT STROPU DREWNIANEGO KROK PO KROKU

Dzień, w którym kupiliśmy lub dostaliśmy w spadku mieszkanie w „starym budownictwie”, bywa jednym z szczęśliwszych w życiu. Mieszkania takie charakteryzują się dużą powierzchnią użytkową, znaczną kubaturą i prawie nieograniczonymi możliwościami przeróbek. Niestety, oglądając dokładniej pomieszczenia odkrywamy, że trzeba będzie wymienić okna, instalacje, ułożyć nowe kafelki, naprawić tynki i podłogi.

Zobacz więcej
strop

A co z drewnianym stropem?

O ile większość wspomnianych prac nie stanowi dużego problemu, o tyle konieczność ingerencji w podłogę budzi nasz niepokój odnośnie stanu drewnianych belek stropowych i rodzi pytanie, co zrobić z ugięciem podłogi w środku pokoju. Na szczęście, najczęściej nasze obawy są przedwczesne. Jeżeli w przeszłości mieszkanie nie było wielokrotnie zalewane wodą, to belki stropowe są na ogół „zdrowe”, i takie pozostaną przez następne dziesiątki a może setki lat. Drewno w starym stropie pochodzi z drzew, z których rzadko kiedy pozyskiwano żywicę. Przecięcie starej deski podłogowej bądź przestruganie fragmentu belki stropowej powoduje, że w powietrzu wyczuwa się zapach lasu. Szkoda, że jest on tak rzadko obecny we współczesnych tartakach. Niestety, obecnie większość przerabianego drewna jest w znacznym stopniu pozbawiona żywicy - naturalnego środka ochrony przed szkodnikami.

A więc belki w naszym starym stropie są najprawdopodobniej „zdrowe”, jednakże strop na skutek wieloletniego użytkowania jest zazwyczaj ugięty. Ugięcia stropów w pomieszczeniu o szerokości 5,5 m dochodzą nawet do 6 cm. Jak sobie z tym poradzić ?

 

Rozwiązanie Leca®

Jest jeden bardzo prosty sposób. Należy usunąć ciężki materiał zalegający w stropie, czyli tzw. polepę, i w to miejsce ułożyć lżejszy materiał (ale nie za lekki). Zbyt lekki materiał w stropie nie zapewni nam właściwej izolacyjności akustycznej. Optymalnym materiałem na wymianę jest keramzyt. To lekkie, ceramiczne, porowate kruszywo jest w stanie stworzyć odpowiednią barierę przed przenikaniem hałasu i dźwięków uderzeniowych. Ponadto pomoże skutecznie wypoziomować strop, czyli zniwelować efekt ugięcia. Dodatkowo na podsypce z odpowiedniego keramzytu można układać płyty podłogowe suchego jastrychu, a na nich każdy rodzaj posadzki, np.: wykładzinę, panele, płytki ceramiczne.

 

Remont stropu drewnianego „krok po kroku”

gif

Opis kolejnych warstw:

1. Usuwamy warstwy starego stropu aż do odsłonięcia drewnianej konstrukcji stropu ze ślepym pułapem 2. Na deskach ślepego pułapu układamy papier woskowany lub folię o wysokiej paroprzepuszczalności 3. Układamy Leca® KERAMZYT izolacyjny M przy grubości warstwy do 9 cm, lub izolacyjny L przy większych grubościach* 4. Wykonujemy warstwę rozdzielającą ze szprycu cementowego grubości 2 mm 5. Z Leca® KERAMZYTU podsypkowego wykonujemy podkład o grubości 2-10 cm 6. Układamy podłogę pływającą z płyt suchego jastrychu 7. Wykonujemy posadzkę z terakoty, paneli, wykładziny, itp. 8. Od spodu stropu mocujemy wełnę mineralną 9. Następnie montujemy ruszt metalowy 10. Wykonujemy sufit z płyt gipsowo - kartonowych (np. ognioodpornych)

Przedstawione rozwiązanie pozwala na odciążenie stropu, wyrównanie jego płaszczyzny i uzyskanie izolacyjności akustycznej przewyższającej o około 20% wymagania normowe.

* do warstwy z Leca® KERAMZYTU izolacyjnego M lub L można dodać ok. 20% drobnoziarnistego Leca® KERAMZYTU izolacyjnego S lub podsypkowego, który dodatkowo doszczelni akustycznie keramzytowe wypełnienie w stropie.

 

Aby zapoznać się z technologią poprawnego wykonania remontu stropu drewnianego i stropu Kleina zapraszamy do pobrania broszury Poradnik Wykonawcy, w którym zamieszczamy wiele przykładów takich rozwiązań.  

Please register your details first

Areas of interest