Remontujesz dom? Zadbaj o izolację piwnic!

Mokre ściany piwnic w starszych budynkach to dość powszechny problem i kłopot dla mieszkańców. Przyczyny mogą być różne, ale najczęstsze to: podniesienie poziomu wód gruntowych, uszkodzenie lub brak izolacji murów, rozszczelnienie rur kanalizacji deszczowej oraz uszkodzenie drenażu.


remont domu z Leca KERAMZYTEMJest problem?

Przed laty, wobec braku izolacji bitumicznych, podstawowym rozwiązaniem przeciwwilgociowym był drenaż. Dlaczego to rozwiązanie już nie działa w większości miejsc? Paradoksalnie, najczęstszą tego przyczyną jest... poprawa standardów użytkowych budynków. Prowadząc wykopy dla nowych instalacji sanitarnych, telefonicznych czy gazowych, przerywano drenaż. Skutkiem tego woda gromadziła się w pozostawionej części drenażu powodując znaczne zawilgocenie gruntu oraz przyległych murów.

Mamy rozwiązanie problemu

Sprawdzonym materiałem do drenażu i izolacji termicznej jest lekkie kruszywo ceramiczne Leca® KERAMZYT. Produkt jest mrozoodporny, a jego izolacyjność termiczna jest ponad pięciokrotnie wyższa niż gruntu czy żwiru. Do wykonywania zasypek drenarskich zalecane jest stosowanie Leca® KERAMZYTU budowlanego L o granulacji 10-20 mm, który lepiej od żwiru przepuszcza wodę. Ponadto, przy zasypywaniu unika się przypadkowej deformacji i zmiany spadków rur drenażowych oraz uszkodzenia pionowych izolacji muru z płyt styropianu EPS i XPS. Keramzyt może również zastąpić wspomniane płyty przejmując pełną ochronę cieplną piwnic. Zasypkę keramzytową zaleca się układać w geowłókninie zabezpieczającej drenaż przed zamuleniem.

Leca KERAMZYT zapewnia izolację cieplną i drenaż wilgoci

Klasyczny drenaż przy budynku i pod posadzką

W przypadku zalewania i dużego zawilgocenia podłogi w piwnicy oprócz odwodnienia wokół budynku warto zastosować drenaż podposadzkowy.
Ważne! Aby drenaż działał właściwie i nie wpływał niekorzystnie na konstrukcję całego budynku należy skonsultować celowość i sposób jego wykonania ze specjalistą.

klasyczny drenaż z Leca KERAMZYTEM luzem

Zobacz więcej o klasycznym drenażu z Leca KERAMZYTU luzem

Ocieplenie ścian piwnic keramzytem w workach

Jeśli nie ma potrzeby wykonywania drenażu, a uzasadnione jest tylko docieplenie piwnic, wystarczy ustawić pionowo przy ścianie worki z Leca® KERAMZYTEM izolacyjnym L. Zużycie wynosi 3 worki na 1 m2 na jedną warstwę (o średniej grubości 17 cm), która odpowiada termicznie 7 cm styropianu.

drenaż z użyciem Leca KERAMZYTU w workach

Zobacz więcej o ociepleniu ścian piwnic Leca KERAMZYTEM w workach


Leca® KERAMZYT jest niezastąpiony przy remontach

W remontach budynków Leca® KERAMZYT sprawdza się również jako wypełnienie i izolacja: stropów, stropodachów, podłóg na gruncie, w zasypkach i drenażach, izolacjach instalacji zewnętrznych oraz wielu innych rozwiązaniach. Więcej informacji technicznych, w tym gotowe rozwiązania wraz z rysunkami CAD dla remontowanych i nowo projektowanych obiektów znajdziesz w sekcji rozwiązania. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy naszych doradców technicznych.

patrz.jpg Przeczytaj też inne artykuły o zastosowaniu keramzytu przy remoncie domu lub mieszkania: