Remontujesz dom? Zrób 3 x lżejszy i cieplejszy stropodach!

W większości domów budowanych w latach 50.-80. wykonywano płaskie stropodachy. Uzyskanie pozwolenia na nowy budynek kryty dachówką graniczyło wówczas z cudem. Zgodnie z obowiązującą koncepcją dachy miały być „nowocześnie” płaskie by w niczym nie przypominać spadzistych, krytych słomą dachów starych, wiejskich chat. Powstawały całe osiedla domów typu sześcian. Co gorsze, domy takie budowano również w górach, gdzie obciążenie śniegiem jest bardzo duże.


remonty-stropodach.jpg

Jest problem

Aby ukształtować spad płaskiego dachu układano żużel. Był to najczęściej żużel bez sezonowania, który odgazowywał powodując spękania murów nad ostatnim stropem i podłoża pod papą. Ciężki żużel miał stanowić również podstawową izolację termiczną dachu. Dachy, na których szybko topi się śnieg, pokazują jednak jak kiepskim izolatorem jest to kruszywo.

Mamy rozwiązanie

W trakcie remontu aż trzykrotnie możemy poprawić izolacyjność cieplną starego stropodachu wymieniając żużel na prawie trzy razy lżejszy Leca® KERAMZYT. Kruszywo to wykorzystuje się na kilka sposobów. Najczęściej jest układane jako warstwa spadkowa i izolacja termiczna (rys. 1), izolacja termiczna (rys. 6), warstwa spadkowa na innej izolacji termicznej (rys. 2), lub wymieszane z cementem jako lekki beton spadkowy (rys. 3). Jeżeli chcemy w szybki i prosty sposób wykonać nowy stropodach, to można układać całe worki z Leca® KERAMZYTEM izolacyjnym L (rys. 4). Przy okazji remontu stropodachu warto również rozważyć możliwość wykonania zielonego dachu np. na przyległym do budynku garażu (rys. 5). W tym rozwiązaniu, keramzyt w dolnej warstwie izoluje termicznie, natomiast w górnej stanowi drenaż zbierający i odprowadzający nadmiar wód opadowych.

stropodach-waga.jpg

Stropodach niewentylowany

To rodzaj stropodachu, gdzie na płycie ostatniego stropu układa się warstwę izolującą i spadkową, a bezpośrednio na niej wykonuje podłoże i bitumiczne pokrycie dachu.

Izolacja dachu płaskiego bez styropianu ani wełny (rys. 1)

rys-1.jpg

opis kolejnych warstw:

1. paroizolacja 2. Leca® KERAMZYT izolacyjny L 4. szlichta cementowa na papierze woskowanym 6. bitumiczne pokrycie dachu

Zobacz więcej o izolacji dachu płaskiego keramzytem

Izolacja i spad dachu płaskiego przy zastosowaniu różnych materiałów izolacyjnych (rys. 2)

rys-2.jpg

opis kolejnych warstw:

1. paroizolacja 2. Leca® KERAMZYT izolacyjny L 3. izolacja z wełny lub styropianu 4. szlichta cementowa na papierze woskowanym 6. bitumiczne pokrycie dachu

Zobacz więcej o izolacji dachu płaskiego różnymi materiałami izolacyjnymi

Stropodach z izolacją termiczną pod papą (rys. 3)

rys-3.jpg

opis kolejnych warstw:

1. paroizolacja 3. izolacja z wełny lub styropianu 6. bitumiczne pokrycie dachu 8. lekki beton na bazie Leca® KERAMZYTU

Zobacz więcej o stropodachu ze spadkami z lekkiego betonu

Szybka izolacja stropodachu (rys. 4)

rys-4.jpg

opis kolejnych warstw:

1. paroizolacja 2. Leca® KERAMZYT izolacyjny L w workach 4. szlichta cementowa na papierze woskowanym 6. bitumiczne pokrycie dachu

Zobacz więcej o szybkiej izolacji stropodachu

Zielony dach z izolacją termiczną z keramzytu (rys. 5)

rys-5.jpg

opis kolejnych warstw:

1. paroizolacja 2. Leca® KERAMZYT izolacyjny L 7. warstwa spadkowa, hydroizolacja, izolacja przeciw korzeniom z Leca® KERAMZYTU budowlanego w geotkaninie (jako drenaż)

Zobacz więcej o zielonym dachu z izolacją termiczną z keramzytu

Stropodach wentylowany

Oddzielną grupę stanowią stropodachy wentylowane. To również rodzaj stropodachu płaskiego, w których na ostatnim stropie wykonuje się ścianki ażurowe, a pomiędzy nimi układa się izolację termiczną. Na ściankach montuje się korytkowe płyty dachowe, a na nich bitumiczne pokrycie dachu. Przestrzeń pomiędzy płytami dachowymi a izolacją jest wentylowana, co dodatkowo pozwala na okresowe przesuszanie izolacji. Również w takim stropie izolację z żużla można zamienić na lekki i ciepły Leca® KERAMZYT. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest porowata i ścierna zewnętrzna struktura granulek keramzytu, która zniechęca szczury, myszy, ptaki i owady do gniazdowania w takiej izolacji.

Izolacja stropodachu wentylowanego (rys. 6)

rys-6.jpg

opis kolejnych warstw:

1. paroizolacja 2. Leca® KERAMZYT izolacyjny L 5. płyty korytkowe 6. bitumiczne pokrycie dachu

Zobacz więcej o izolacji stropodachu wentylowanego


Leca® KERAMZYT jest niezastąpiony przy remontach

W remontach budynków Leca® KERAMZYT sprawdza się również jako wypełnienie i izolacja: stropów, podłóg na gruncie, w zasypkach i drenażach, izolacjach instalacji zewnętrznych oraz wielu innych rozwiązaniach. Więcej informacji technicznych, w tym gotowe rozwiązania wraz z rysunkami CAD dla remontowanych i nowo projektowanych obiektów znajdziesz w sekcji rozwiązania. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy naszych doradców technicznych.

patrz.jpg Przeczytaj też inne artykuły o zastosowaniu keramzytu przy remoncie domu lub mieszkania: