mats

Wywiad z wykonawcą ze Szwecji

Zmiana klimatu jest ostatnio jednym z wiodących tematów dyskusji, i chociaż branża budowlana wydaje się działać w tym obszarze dość powoli, to „sprawy idą w dobrym kierunku” - twierdzi Mats Pettersson, Dyrektor Generalny Murbiten w Göteborgu. Potwierdza, że w Skandynawii rośnie zainteresowanie domami murowanymi, zwłaszcza wśród inwestorów prywatnych. Także wykonawcy coraz chętniej podejmują się budowy takich domów.

Jesteśmy tradycyjną firmą, dla której trwałe budynki, dobre materiały jak i dbałość o środowisko są bardzo ważne. Moim marzeniem jest budowanie jedynie solidnych domów - mówi Mats.

 

Trwałe domy z materiałów Leca®

W trudnym skandynawskim klimacie potrzebujemy materiałów, które poradzą sobie z wilgocią. Trwałe konstrukcje, takie jak murowane domy, są rozwiązaniem optymalnym. Z punktu widzenia ochrony środowiska i zasobów, budowanie domów, które przez co najmniej 10 lat nie będą wymagały żadnych działań konserwacyjnych, jest właściwym kierunkiem.

Oprócz trwałości istnieją inne ważne aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy doborze rozwiązań budowlanych. Są nimi: zdrowie, komfort i oszczędność w użytkowaniu oraz względy ekonomiczne. Najczęściej patrzy się głównie na koszty budowy. Nie zawsze analizuje się koszty eksploatacyjne i remontowe budynku. Niestety wśród inwestorów przeważa tendencja do wybierania tanich rozwiązań, zamiast tego, co pozostanie trwałe przez długie lata.

W rzeczywistości bardzo łatwo uzyskać zwrot kosztów z inwestycji dzięki solidnej konstrukcji, biorąc pod uwagę niskie koszty utrzymania - dodaje Mats. - Jak trwały jest budynek? Powiedziałbym, że najważniejszą sprawą jest odpowiedź na pytanie: jak często trzeba go odnawiać? - podsumowuje.

 

Materiał z którym łatwo się pracuje

Decydując się na budowę z bloczków i pustaków Leca®, otrzymujemy dobrze termicznie izolowane domy i budynki. Jednocześnie posiadają one wszystkie inne zalety wynikające z solidnych ścian, takie jak: odporność na wilgoć, redukcja hałasu oraz utrzymywanie ciepła. - Jeśli będziemy budować więcej takich domów, w przyszłości poniesiemy mniej kosztów na ich remonty - mówi Mats.

Budując domy z bloczków Leca® ograniczamy ilość odpadów. Nawet niewielkie ich ilości nie trafiają na wysypisko, bo mogą być jeszcze wykorzystane przykładowo jako materiał wspomagający izolacje. A to przynosi korzyści, zarówno portfelowi, jak i jest przyjazne dla środowiska.

Obecnie mamy już bardzo wiele doświadczeń i obserwacji zebranych podczas realizacji domów. Potrafimy określić jak materiał zachowa się w różnych warunkach cieplno-wilgotnościowych. Doświadczeniami tymi dzielimy się z wykonawcami, co w efekcie ułatwia im pracę. - Solidna, trwała ściana jest bezpieczniejszą konstrukcją. Nawet jeśli zamoknie, szybko wysycha - dodaje.

Please register your details first

Areas of interest