Linia produkcyjna zakładu w Danii

Od momentu wydobycia gliny, do chwili, kiedy gotowy produkt pakowany jest w worki, big-bagi i na ciężarówki, a następnie wysyłany do klienta, keramzyt Leca® przechodzi wielostopniowy proces przetwarzania. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu przedstawiającego poszczególne kroki wytwarzania keramzytu na przykładzie fabryki w Danii. Poniżej przedstawiamy 8 podstawowych etapów procesu produkcji keramzytu.

Od gliny do lekkiego kruszywa budowlanego

 

  1. Wydobycie gliny: Glina jest wydobywana ze złoża i po oddzieleniu większych kamieni transportowana do hali leżakowania.
  2. Leżakowanie: Po kilku dniach leżakowania w suchym pomieszczeniu rozpoczyna się proces przetwarzania gliny w kruszywo.
  3. Rozdrabnianie: Glina jest rozdrabniana wielokrotnie przechodząc przez sita, oraz rozgniatana pomiędzy dwoma metalowymi walcami w gniotownikach kołowych.
  4. Transportowanie: Następnie w postaci małych kawałków glina transportowana jest przenośnikami do pieca obrotowego.
  5. Suszenie: W pierwszej fazie obróbki termicznej, w temperaturze dochodzącej do 400°C, glina jest suszona, a dzięki obrotowym ruchom pieca tworzą się z niej małe kuleczki.
  6. Wypalanie: W kolejnej sekcji pieca, w temperaturze 1150°C, następuje wypalanie kuleczek gliny. Tu też zachodzi proces ich pęcznienia. Tworzą się lekkie, okrągłe granulki kruszywa z porowatą strukturą wewnętrzną, na zewnątrz pokryte spieczoną ceramiczną skorupką.
  7. Przesiewanie: Po wysypaniu z pieca i ostudzeniu, keramzyt przemieszczany jest na system sit, który rozsortowuje poszczególne granulki na różne frakcje.
  8. Pakowanie: Na koniec kruszywo pakuje się do worków i big-bagów, lub bezpośrednio z silosów ładuje na samochody samowyładowcze i dostarcza klientom.

Zobacz jak powstaje Leca® KERAMZYT w fabryce w Gniewie

Please register your details first

Areas of interest