drugie zycie keramzytu

Przykład ze Szwecji

 

Jedną z głównych zalet keramzytu Leca® jest możliwość jego wielokrotnego wykorzystania, na różne sposoby. Produkowany z naturalnego surowca, gliny, jest odporny na mróz i działanie substancji chemicznych, a ponadto nie narusza równowagi ekologicznej. W praktyce oznacza to, że remontując lub rozbierając drogę czy budynek, keramzyt można odzyskać i ponownie wykorzystać, np. w innych izolacjach lub rozwiązaniach geotechnicznych na słabych gruntach.

Doskonałym przykładem takich cech materiału jest jego wykorzystanie na przedmieściach Göteborgu w Szwecji. W związku z budową nowego osiedla mieszkaniowego, w 2008 r. firma Skanska wykorzystała keramzyt z rozbiórek. Wykonano na nim podbudowy pod zaplecze budowy oraz drogi dojazdowe.

Kolejny przykład znaleźć można w mieście Kungälv w pobliżu Göteborgu. Latem 2017 r. podczas przebudowy węzła komunikacyjnego odzyskano ok. 500 m3 lekkiego kruszywa Leca®, które następnie wykorzystano ponownie do budowy innej drogi. Na zdjęciu widać keramzyt Leca® tuż po wykopaniu. Po wieloletniej eksploatacji materiał nie stracił swoich podstawowych właściwości, a więc nie było problemu z jego ponownym użyciem.

 

Please register your details first

Areas of interest