leca ptaszki

Ciekawostka z Finlandii

 

Fiński entuzjasta ptaków wynalazł sprytny sposób ochrony miejsc gniazdowania ostrygojadów. W rzeczywistości ostrygojad nie buduje gniazda. Osiada natomiast w zagłębieniach skalnych, z których drapieżniki w łatwy sposób mogą niestety wykradać jaja. Dzięki znakomitemu węchowi jenoty azjatyckie bez trudu odnajdują jego gniazdo.

Ornitolog postanowił temu zapobiec i zbudował ogrodzony podest na gniazdo, wewnątrz którego umieścił 4-5 cm warstwę keramzytu Leca. Gniazdo znajduje się na szczycie platformy na wysokim słupie, a zatem jenoty nie ryzykują i nie kradną ptasich jaj. Ptaki natychmiast zainteresowały się gniazdem, a dobra izolacja termiczna keramzytem Leca® i szybkie jego wysychanie jeszcze bardziej sprzyjają gniazdowaniu w takim miejscu, szczególnie biorąc pod uwagę wiosenne chłody w Finlandii.

Ostrygojad to ptak wielkości dużego gołębia o czarno-białym ubarwieniu, z długim czerwonym dziobem. Wbrew nazwie ostrygojad nie żywi się ostrygami, lecz innymi mięczakami (np. omułkami, sercówkami), których muszle potrafi otwierać za pomocą dłutowatego dzioba. Gatunek chroniony, w Polsce gniazduje w Zatoce Gdańskiej, w delcie Świny oraz nad środkową Wisłą, dolną Odrą i w ujściu Warty pod Kostrzyniem.

Please register your details first

Areas of interest