pani joanna dom

Realizacja w Polsce

Na budowę domu z keramzytu decyduje się coraz więcej inwestorów indywidualnych. Pani Joanna jest jedną z takich osób i dzieli się z nami swoim doświadczeniem z budowy zrealizowanej w technologii pustaków z keramzytu.

 

Dlaczego wybrała pani keramzyt?

Zawsze marzyłam o domu zbudowanym z naturalnych materiałów. Staram się żyć w zgodzie z naturą, zdrowo i ekologicznie. Przed planowaną inwestycją przeanalizowałam wszelkie dostępne technologie pod kątem spełniania przez nie moich potrzeb i oczekiwań. Ważną rolę odegrały również kwestie ekonomiczne.

pani joanna main

W branży geotechnicznej, w której pracuję, miałam wielokrotnie do czynienia z keramzytem i znałam szeroki zakres jego zastosowań. Po zapoznaniu się z technicznymi aspektami keramzytu i oszacowaniu kosztów podjęłam decyzję, że buduję dom z keramzytu.

 

Jak radzili sobie wykonawcy i czy były jakieś kłopoty?

Ekipa, która budowała dom, była polecona i sprawdzona. I mimo, że zetknęła się z tym materiałem po raz pierwszy, nie miała najmniejszych problemów przy wznoszeniu murów z bloczków keramzytowych. Początkowy etap (stan surowy otwarty) został wykonany niezwykle szybko. Do nowego, pięknego domu wprowadziłam się po dwóch latach.

pani joanna 2

W trakcie budowy domu nie było kłopotów z keramzytem, wykonawcy wyrażali się pochlebnie o tym materiale, nie sprawiał im kłopotu, wręcz przeciwnie - lekkie bloczki ułatwiały im ciężką pracę. Natomiast sąsiedzi - przyzwyczajeni do domów budowanych z czerwonej cegły bądź pustaków - zaintrygowani pytali: Co to za materiał?

 

Jakie są koszty ogrzewania domu?

Wybór technologii budowy oceniam pozytywnie. Dom jest ogrzewany gazem z zastosowaniem pieca kondensacyjnego. Dodatkowo mamy kominek z płaszczem wodnym oraz system ogrzewania wody poprzez solary próżniowe. Łączne miesięczne koszty ogrzania domu o powierzchni 230 m2, przy bardzo mroźnej zimie nigdy nie przekraczały 400 zł. Zimą w domu utrzymujemy temperaturę 22-23°C - lubimy ciepło.

pani joanna 3

Zauważyłam, że dom bardzo wolno traci ciepło, np. po wieczorach, gdy w kominku pali się drewno, przez całą noc piec gazowy nie wykazuje potrzeby załączania. Natomiast latem, podczas upałów, odczuwamy komfort. Mimo licznych okien od strony południowej w domu jest chłodno i przyjemnie.

 

Doradca Leca® sprawdza

Budynek poddano badaniu termowizyjnemu. Badania przeprowadzono od wewnątrz i od zewnątrz budynku. Temperatura ścian z pustaków Leca® BLOK była jednolita na całych powierzchniach. Również naroża ścian nie wykazywały zmian temperatury. Generalnie keramzytobeton w ścianach okazał się stabilnym pod względem temperatury materiałem, co zapewni tanią eksploatację budynku nawet przy dużych mrozach.

 

DANE LECA

  • Obiekt: Dom jednorodzinny
  • Lokalizacja: Wielkopolska, Polska
  • Produkty: Bloczki i pustaki Leca BLOK
  • Doradca Leca: Tadeusz Kaczmarek

Please register your details first

Areas of interest