z milosci do budowania

4 domy w Norwegii

Dlaczego domy zbudowane z keramzytobetonowych pustaków i bloczków Leca® są przyjazne dla mieszkańców? Zebraliśmy wiele opinii od zadowolonych właścicieli. Wynika z nich, że taki dom zapewnia dobrą izolację, zarówno przed zimnem, jak i upałem, a w pomieszczeniach utrzymuje się przyjazny klimat. Ściany domu pobierają i akumulują ciepło, a następnie powoli je oddają przez długi czas. Pełne bloczki również izolują od hałasu, zarówno zewnętrznego, jak i z innych pomieszczeń wewnątrz budynku.

Jeżeli keramzyt Leca® stosuje się pod podłogi na gruncie, wówczas można wykorzystać jego bardzo dobre właściwości drenujące. A po zakończeniu cyklu „życia budynku” keramzyt może być w pełni poddany recyklingowi.

Pustaki i bloczki do budowy domu produkowane są z keramzytu Leca®, cementu i piasku. Wszystkie te składniki jako związki nieorganiczne nie sprzyjają rozwojowi grzybów, pleśni. Ponadto nie przyczyniają się do powstawania i rozwoju chorób typu alergia i astma.

Komfortowe życie w funkcjonalnym domu w technologii Leca®

Norweska rodzina chciała zamieszkać w murowanym domu w stylu Funkis, a zatem wybór produktów Leca® był zupełnie naturalny.

Największą zaletą mieszkania w domu wykonanym z bloczków Leca® jest panująca w nim cisza. Pogoda w tym rejonie nie jest zbyt sprzyjająca, często wieje silny wiatr, ale dzięki bloczkom Leca® zupełnie tego nie odczuwamy, dopóki nie otworzymy drzwi wyjściowych. Kiedy temperatura na zewnątrz sięga -20 stopni Celsjusza, wewnątrz panuje komfortowy klimat. Podczas budowy domu zaplanowaliśmy wykorzystanie trzech źródeł energii: prądu, gazu oraz pompy ciepła powietrze-woda. Sama pompa ciepła jest w stanie ogrzać cały dom pomimo ekstremalnie niskich temperatur na zewnątrz - mówią.

Styl Funkis (od słowa funkcjonalny) w architekturze norweskiej to: przejrzyste formy, proste linie, opływowe kształty, płaskie dachy, jasne kolory, brak ornamentyki, i wielkie okna wpuszczające do wnętrza specyficzne północne światło. Więcej o stylu Funkis i architekturze norweskiej

comfortable life

Bezpieczeństwo pożarowe

Ten dom jest pierwszym w okolicy wybudowanym kilka lat temu w technologii zaproponowanej przez firmę Leca. Znajduje się w idyllicznym miasteczku Drøbak, godzinę drogi na południe od Oslo.

Właściciele domu, Eva Gulbransen i Trygve Wefring, chcieli zamieszkać w murowanym domu głównie z dwóch powodów: ze względu na niewielkie wymogi odnośnie konserwacji oraz ognioodporność.

Jesteśmy zmęczeni staniem na drabinie i malowaniem drewnianej elewacji. Naszym celem było posiadanie domu, który nie wymaga zbyt wielu prac konserwacyjnych. Ponadto, murowany dom to jednocześnie bardzo duże zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się ognia. Codziennie czytamy przecież o pożarach budynków mieszkalnych. Ten dom to naprawdę spełnienie naszych marzeń - mówią Eva i Trygve.

fire safety

Z miłości do murowanych domów

To był pierwszy dom architektki Kirsti Sveindal, a zatem musiał to być dom murowany.

Kocham takie domy - powiedziała. Jej marzeniem był dom niewymagający dużego nakładu prac konserwacyjnych, o ponadczasowej formie. Wybór padł na bloczki Leca®, których powierzchnię można otynkować, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Warto pamiętać, że dotychczas większość domów jednorodzinnych w Skandynawii była budowana z drewna.

Mieszkamy tutaj od roku i jesteśmy bardzo zadowoleni. Wewnątrz domu jest duża otwarta przestrzeń. Porowata struktura wewnętrzna ścian pochłania dźwięki, dzięki czemu nie słyszymy hałasujących zabawek, którymi bawią się dzieci na niższej kondygnacji. Domy murowane zapewniają wygodę i ciepło zimą, a chłód latem. Tak właśnie powinno być - mówi Kirsti Sveindal, która projektuje domy dla innych. Wiele z nich to domy murowane.

for love of masonry

Norweski dom pasywny wybudowany w systemie Leca®

Dom pasywny to standard, który charakteryzuje się wyjątkowo niskim zużyciem energii minimalizującym negatywny wpływ na środowisko.

Dom zrealizowała ekipa wykonawców, która wcześniej budowała głównie domy z drewna. Zastosowano wiele różnych materiałów Leca®: keramzytobetonowe pustaki i bloczki do murowania ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych, keramzyt pod podłogi, i inne…

W przypadku zastosowania wybranych wyrobów Leca® o dużej gęstości, wartość dodaną stanowi fakt, że są to materiały zapewniające wyjątkowo dobrą izolację akustyczną domu. Z doświadczenia wiemy, że mieszkańcy takich domów nie słyszą dźwięków dochodzących z zewnątrz, chyba że otworzą okna lub drzwi. Można się o tym przekonać, wchodząc do środka. Przebywanie w domu daje poczucie spokoju i komfortu - mówi jeden z wykonawców.

Kolejną zaletą domu w systemie Leca® jest szczelność, która wyjątkowo dobrze sprawdza się na terenie Norwegii. Nawet w najbardziej wietrzne dni przez ściany do wnętrza nie dostaje się zimne powietrze.

passive house

Please register your details first

Areas of interest