liverpool 1

Projekt z Wielkiej Brytanii

 

Keramzyt Leca® pomógł stworzyć „zielony raj” w centrum nowoczesnego kompleksu Grosvenor Paradise w Liverpoolu, zapewniając odprowadzanie nadmiaru wód opadowych i komfort użytkowania tego atrakcyjnego terenu.

Dzięki różnorodności zastosowań keramzytu Leca® możliwe było „zazielenienie” jednego z największych projektów budowlanych w Europie. Wykonawcy zajmujący się architekturą zieleni wykorzystali kruszywo Leca® w sercu rewitalizowanego nabrzeża w Liverpoolu. W ramach miejskiego planu zagospodarowania terenu uformowano parkowy krajobraz otaczający nowoczesne budynki. Koszt realizacji Projektu Grosvenor Paradise przekroczył miliard funtów.

W centrum kompleksu, na dachu nad podziemnym parkingiem utworzono unikalny ogród nadając krajobrazowi niezwykłej atrakcyjności. Aby zminimalizować obciążenie nowej konstrukcji, w całym obiekcie zastosowano wypełnienie z lekkiego keramzytu Leca®.

liverpool 2

Partnerzy budowlani, Laing O'Rourke i architekci krajobrazu BDP oraz Willerby Landscapes Ltd z miasta Kent, którzy wcześniej na szeroką skalę stosowali keramzyt Leca® na zielonych dachach przy nasadzaniu roślin i kształtowaniu krajobrazu, wybrali to ceramiczne kruszywo, nie tylko ze względu na jego lekkość i doskonałe właściwości odwadniające, ale także łatwość układania.

Ponieważ granulki keramzytu są zaokrąglone, tarcie pomiędzy nimi sprawia, że materiał jest łatwiejszy do formowania w elementach krajobrazu, niż inne lekkie materiały. Przy gęstości równej zaledwie 1/7 tradycyjnego wypełnienia i właściwościach drenujących lepszych niż w przypadku gleby, kruszywo Leca® znacznie ułatwiło pracę firmie Willerby Landscapes. Duże znaczenie miała również niewielka waga, łatwość w przenoszeniu i układaniu.

Keramzyt Leca® został użyty w połączeniu z opatentowaną matą drenażową i polistyrenem w bloczkach, tworząc nowe „zielone” elementy kompleksu. Wypełnienie to wykorzystano również w obrębie pagórkowatych rabat kwiatowych, w których materiał ten wspomaga zatrzymywanie wilgoci w glebie, zasilając roślinność podczas okresów suszy. Pierwotny projekt obejmował większe wykorzystanie polistyrenu, jednak w wyniku porównania kosztów oraz przy uwzględnieniu wielu zalet kruszywa Leca® zastosowanego jako wypełnienie, zadecydowano o wyborze keramzytu.

liverpool 3

Swobodne odprowadzanie wody przez keramzyt Leca® pomaga również w ekologicznym planie odzyskiwania wody deszczowej. Woda ta jest następnie wykorzystywana do nawadniania parku w okresach suszy. Ponadto, w ramach programu retencji wody dla całego obszaru objętego projektem, jej nadmiar odprowadzany jest z parku do gigantycznych zbiorników w celu monitoringu odpływu do pobliskiej rzeki Mersey.

Keramzyt Leca® wykorzystywaliśmy na dużą skalę w poprzednich projektach, w tym na zielonych dachach, i wiemy już, że doskonale się sprawdza - powiedział John Melmoe z Willerby Landscapes.

Ze względu na obły kształt (bez ostrych krawędzi) keramzyt nie ma negatywnego wpływu na membrany wodoodporne, ponieważ ich nie przebija. Dzięki niewątpliwej zalecie, jaką jest niewielka waga, materiał ten jest wszechstronny i ekonomiczny w stosowaniu.

Na potrzeby projektu wykorzystano około 9 tys. m3 keramzytu Leca®. Realizację zakończono wiosną 2008 roku, kiedy miasto pełniło zaszczytną funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. Kompleks handlowy obejmujący 46 indywidualnie zaprojektowanych budynków o powierzchni handlowej 200 tys. m2, parking i park są teraz w pełni funkcjonalne.

Please register your details first

Areas of interest