AMBASADA USA W LONDYNIE

Ambasada USA w Londynie

Lekki keramzyt Leca® został wybrany jako jeden z głównych materiałów wykorzystanych przy budowie nowej Ambasady USA w Londynie. Ten nowoczesny, wysoki na 65 metrów, dwunastokondygnacyjny sześcian ze szkła, o powierzchni ponad 45.000 metrów kwadratowych, został zaprojektowany w pracowni architektonicznej Kierana Timberlake’a z Filadelfii.

 

Nowa Ambasada USA usytuowana jest na jednym z największych obszarów rekreacyjnych miasta, w dzielnicy Nine Elms, w pobliżu słynnej Elektrowni Battersea. Budynek Ambasady znajduje się na przeciwległym brzegu Tamizy względem Pałacu Westminsterskiego, siedziby brytyjskiego parlamentu. Jest to znakomita lokalizacja na terenie City of London.

W ramach tej prestiżowej inwestycji firma P J Carey Contractors LTD wbudowała ponad 4.000 m3 keramzytu Leca® (10-20 mm). To lekkie kruszywo zostało wybrane z uwagi na właściwości, dzięki którym stało się materiałem kluczowym w obszarze inżynierii budowlanej i geotechnicznej.

„Bardzo istotne były mrozoodporne właściwości keramzytu Leca®, ponieważ miał być on ułożony w obszarze rurociągów podziemnych, gdzie odporność na przemarznięcia ma duże znaczenie” - wyjaśnia inżynier projektu Rajatheepan Balachandran z firmy P J Carey Contractors LTD. Do innych zalet tego materiału można zaliczyć: obniżone parcie gruntu, ograniczone osiadanie, niską gęstość oraz łatwość użycia i szybkość dostaw.

Rajatheepan Balachandran tłumaczy dalej: „Kruszywo Leca®, z uwagi na jego niski ciężar, zostało uwzględnione w specyfikacji do kształtowania terenu. Było bardzo ważne, żeby materiał łatwo można było rozłożyć na powierzchni gruntu. Keramzyt miał być ułożony w rejonie przewidywanego intensywnego ruchu, dlatego musiał cechować się ograniczonym osiadaniem”.

Inżynier projektu dodaje: „Ze względu utrudniony dojazd do placu budowy, wielką zaletą materiału Leca® okazała się możliwość dostarczania go zarówno wywrotkami jak i w big-bagach 2,2 m3. Dzięki szybkim dostawom mogliśmy dotrzymywać krótkich terminów realizacji.”

Zobacz jakie inne ciekawe projekty zrealizowali koledzy z Leca UK

 

Informacje o projekcie

 

  • Obiekt: budynek Ambasady USA
  • Lokalizacja: Londyn, Wielka Brytania
  • Projekt: pracownia architektoniczna Kierana Timberlake’a z Filadelfii
  • Wykonawca: prace z wykorzystaniem keramzytu Leca wykonała firma P J Carey Contractors LTD
  • Data realizacji: 2017 r.
  • Kruszywo: keramzyt Leca 10-20 mm
  • Ilość: 4.000 m3

 

 

Please register your details first

Areas of interest