CENTRUM DYSTRYBUCJI LIDL W FINLANDII

Lidl w Finlandii

Podczas budowy trzeciego centrum dystrybucji firmy Lidl w Finlandii, z uwagi na trudne warunki gruntowe, podjęto decyzję o zastosowaniu lekkiego keramzytu Leca®.

 

Podczas budowy centrum dystrybucyjnego o powierzchni 60.000 m2 w Järvenpää, którego koszt wyniósł 100 milionów euro, szczególną uwagę zwracano na ochronę i zrównoważony rozwój środowiska. Celem inwestycji jest budowa najbardziej przyjaznego dla środowiska centrum dystrybucji w Skandynawii. Lidl zamierza ubiegać się o certyfikat środowiskowy BREEAM i ma nadzieję na uzyskanie oceny „Excellent”.

Zwiększenie powierzchni centrum dystrybucyjnego

„W najbliższych latach otworzymy kilkadziesiąt sklepów na południu Finlandii. Potrzebujemy dodatkowej powierzchni magazynowej dla optymalizacji dostaw produktów przez siedem dni w tygodniu” - mówi Virpi Kaikkonen, dyrektor ds. nieruchomości i inwestycji deweloperskich firmy Lidl.

„Kruszywo Leca® wykorzystywane jest do kompensowania i równoważenia obciążeń na gruncie słabonośnym zalegającym pod większością powierzchni obiektu. Ponadto, zastosowanie lekkiej konstrukcji zmniejszy osiadanie obiektu i zapobiegnie wyporowi gruntu pod przebiegającą w sąsiedztwie drogą. Ograniczy również grubość nasypów, które na etapie wstępnego projektu Lidla miały być o 1 m grubsze” - mówi menadżer projektu Risto Riisiö z firmy Geotek Oy. Planuje się ułożenie około 6.500 m3 keramzytu Leca®”.

Keramzyt Leca® to najbardziej ekonomiczny lekki materiał wypełniający

Kierownik budowy Antti Saikkonen z Graniittirakennus Kallio Oy mówi, że jego firma stosuje precyzyjne – cyfrowe sterowanie maszynami budowlanymi, które zwiększa dokładność, wydajność i skraca terminy ukończenia prac.

Według Antti Saikkonen na materiał Leca zdecydowano się po przeanalizowaniu różnych innych opcji wykonania lekkich konstrukcji odciążających. Wybrano keramzyt Leca®, gdyż wyniki badań wykazały, że najlepiej spełnia on wymogi konstrukcyjne określone w specyfikacji dla tej inwestycji.

Punktualność dostaw kluczem do sukcesu

„Przy stosowaniu keramzytu Leca® ważne jest, aby dostawy realizowane były zgodnie z harmonogramem dokładnie na miejsce, gdzie dany materiał zostanie ułożony. Wówczas nie występuje konieczność składowania przejściowego, które powoduje wzrost kosztów i wymaga dodatkowej powierzchni. Współpraca z Leca Finlandia i firmami logistycznymi układała się nam dobrze” - mówi Saikkonen.

Zobacz jakie inne ciekawe projekty zrealizowali koledzy z Leca Finlandia

 

Informacje o projekcie

 

  • Obiekt: Centrum dystrybucji Lidla
  • Lokalizacja: Järvenpää, Finlandia
  • Projektant: Geotek Ltd.
  • Generalny wykonawca: Fira Ltd.
  • Wykonawca prac budowlanych: Graniittirakennus Kallio Ltd.
  • Produkty Leca: keramzyt
  • Ilość użytego materiału: 6.500 m3

 

Please register your details first

Areas of interest