CENTRUM HANDLOWE W OSTROBOTHNIA, FINLANDIA

centrum

Rozwiązanie dla ruchliwego parkingu na gruntach o niskiej nośności. Lekkie kruszywo Leca® zastosowano jako lekki materiał wypełniający w ruchliwym centrum handlowym w Ostrobothnia w Finlandii.

 

Zajmujący prawie siedem hektarów Ideapark, który został otwarty w listopadzie 2019 roku, jest jednym z największych centrów handlowych w Finlandii. Posiada dwa tysiące miejsc parkingowych. Podczas budowy obiektu o powierzchni 120 000 m2 napotkano wiele wyzwań, z których największym były trudne warunki gruntowe w postaci słabonośnego podłoża.

Na szczęście Jarno Tuominen, kierownik budowy w Lehto Tilat Oy, ma bogate doświadczenie z realizacji podobnych projektów. „Ze względu na małą nośność podłoża potrzebne było lekkie wypełnienie”, mówi Tuominen. „Zdecydowaliśmy się na Leca® KERAMZYT, który stosowaliśmy już wcześniej jako lekki materiał wypełniający dla trudnej konstrukcyjnie powierzchni Retail Park Bredis w Espoo w 2017 roku. Projekt był wielkim sukcesem, a konstrukcja okazała się doskonała. Ponadto była konkurencyjna cenowo w porównaniu do alternatywnych rozwiązań”. Budowa Seinäjoki Ideapark rozpoczęła się wczesnym latem 2018 roku. Lekkie wypełnienie dla tego dużego kompleksu dostarczane było latem i jesienią 2018 r. Około 25 000 m2 powierzchni wymagało dostarczenia 30 000 m3 Leca® KERAMZYTU.

Płynne dostawy
Wymagane było dostarczenie dużej ilości Leca® KERAMZYTU bezpośrednio w miejsce jego wbudowania. Marko Jelonen, Regionalny Kierownik Sprzedaży w Leca (Leca Finlandia), odwiedził wcześniej plac budowy, aby udzielić wsparcia i upewnić się, że projekt przebiegnie bezproblemowo. „Marko i zespół Leca Finlandia udzielili najważniejszych informacji i wskazówek oraz wsparcia technicznego dla tego ambitnego projektu. Wykonawca uznał usługę Leca® za wyjątkowo dobrą ”- mówi Tuominen. Za roboty ziemne odpowiadał lokalny wykonawca z Seinäjoki, Maarakennusliike Mäki-Kala Oy.

Nowa metoda zagęszczania
Poszukiwano optymalnej metody zagęszczania w odniesieniu do występujących trudnych warunków gruntowych. „W uzyskaniu odpowiedniego zagęszczania Leca® KERAMZYTU bardzo skuteczne okazało się zastosowanie płyty wibracyjnej” - wyjaśnia Tuominen.
Grubość warstwy lekkiego wypełnienia Leca w konstrukcji placu w Seinäjoki Ideapark waha się od 300 do 1200 mm. Warstwy nośne i asfalt ułożono na wierzchu lekkiej warstwy wypełniającej.
Tuominen mówi, że budowa przebiegła bezproblemowo i została ukończona na czas. Zarówno transport, jak i wykonanie konstrukcji zakończyły się wielkim sukcesem.
„Przekazaliśmy również Marko pochwałę od wykonawcy robót ziemnych”.

Informacje o projekcie


Projekt: Wypełnienie pod placem parkingowym


Lokalizacja: Seinäjoki, Suomi


Deweloper: Koy Seinäjoen Ideapark


Generalny wykonawca: Lehto Tilat Oy


Wykonawca robót ziemnych: Maarakennusliike Mäki-Kala Oy


Produkty Leca®: Leca® KERAMZYT
(4–32 mm)
 

Please register your details first

Areas of interest