PODŁOŻE POD FUNDAMENTY NOWEGO KOMPLEKSU LEKKOATLETYCZNEGO, SZWECJA

szwecja

Na wyspie Hisingen w Göteborgu powstaje długo oczekiwany nowy kompleks lekkoatletyczny. Wydział ds. klubów sportowych i lekkoatletycznych w Göteborgu finansuje ten nowy i ekscytujący projekt obiektu sportowego. Kompleks stanie się nowoczesną areną lekkoatletyczną, z której będą korzystać kluby sportowe, szkoły i lokalni mieszkańcy.

W miejscu budowy nowego stadionu wcześniej była łąka. Cała powierzchnia przeznaczona pod budowę to około 55 000 metrów kwadratowych. Lokalna firma Betonmast Gothenburg to wykonawca, który wygrał konkurs na projekt i budowę nowej areny. Aby obiekt mógł powstać w tym miejscu wykonano badania geotechniczne, w których skład wchodziła ocena kompensacji obciążenia. Już po pierwszych badaniach stwierdzono, że nośność gruntu na tym obszarze jest zbyt słaba, co może doprowadzić do niekontrolowanego osiadania gruntu. Aby zrekompensować dodatkowe obciążenie na tym terenie, istniejący grunt zastąpiono Leca® KERAMZYTEM. Mały ciężar objętościowy tego kruszywa znacznie zmniejsza obciążenie gruntu, dzięki czemu zmniejszono ryzyko osiadania i uzyskano wystarczającą wytrzymałość podłoża. Jest to popularne i łatwe użycie keramzytu, które od dziesięcioleci jest stosowane w Szwecji na gruntach słabej nośności.

Proste wskazówki z budowy

VästMark Entreprenad są podwykonawcą w zakresie prac ziemnych. Znają właściwości keramzytu od wielu lat. Łącznie na całej powierzchni, na której powstanie obiekt sportowy, zostało ułożonych 7000 metrów sześciennych Leca® KERAMZYTU. W pierwszej kolejności ułożono warstwę geotkaniny, a na niej lekkie kruszywo. Materiał był wyładowywany z ciężarówki i przemieszczany bezpośrednio w miejsce wbudowania. Po rozłożeniu kruszywo zagęszczano gąsienicowymi koparkami. Grubość warstwy wypełnienia jest różna, ale w najwyższych punktach dochodzi do jednego metra.

Klasyczny obiekt na świeżym powietrzu

Arena lekkoatletyczna jest klasycznym obiektem w skład którego wchodzą miedzy innymi: bieżnie, skocznie, boiska do rzutów oraz obiekty towarzyszące. Całość ma zostać ukończona wiosną 2022 roku. W przyszłości na trybunach będzie mogło zasiąść i oglądać emocjonujące zawody 500 osób. Widzowie nie będą świadomi, że pod nimi jest warstwa Leca® KERAMZYTU, która zapewni, że boisko wytrzyma wiele lat sprintów, rzutów, skoków w czasie sportowej rywalizacji.

Informacje o projekcie


Obiekt: Kompleks lekkoatletyczny

Inwestor: Miasto Göteborg, wydział sportu i lekkiej atletyki

Główny wykonawca: Betonmast Göteborg

Wykonawca naziemny: VästMark Entreprenad

Produkt: Leca® Infra 10/20

Please register your details first

Areas of interest