RENOWACJA ZABYTKOWEGO PLACU

Renowacja zabytkowego placu

Ze względu na pojawienie się pęknięć w nawierzchni placu Prins Jørgens Gård w Kopenhadze, podjęto prace renowacyjne. W skutecznym rozwiązaniu problemu pomogło wykonanie lekkiego wypełnienia z keramzytu Leca®!

 

Plac Prins Jørgens Gård w Kopenhadze jest zabytkowym miejscem nazwanym na cześć brata króla Danii Christiana V. W roku 1670 Christian V rozkazał zburzyć stary budynek i na jego miejscu zbudować dla swojego brata stajnię. Stajnię tę wyburzono dawno temu, a dzisiaj przy placu znajdują się takie zabytki jak pałac Christiansborg, przypałacowa kaplica, Muzeum Thorvaldsena, czy Duński Sąd Najwyższy.

Wyjątkowe warunki geotechniczne

Warunki geotechniczne pod placem są nietypowe, gdyż jest on usytuowany częściowo na portowej wyspie, na której dawniej stało kilka pałaców, a częściowo na ponad 200-letnim wysypisku odpadów komunalnych i śmieci naniesionych przez morze. Z powodu tych warunków gruntowych oraz wzmożonego obciążenia ruchem ulicznym, w 1984 r., gdy w nawierzchni placu pojawiły się oznaki osiadania i spękań, podjęto decyzję o remoncie. Poprzednią renowację przeprowadzono w latach 1926-28.

Do remontu placu wybrano rozwiązanie polegające na kompensacji obciążeń przy zastosowaniu lekkiego kruszywa ceramicznego Leca 10-20. Usunięto nawierzchnię i grunt na głębokość około 1 metra i w to miejsce ułożono 30-60 cm warstwę keramzytu Leca. Grubość warstwy określono na podstawie badań geologicznych z uwzględnieniem przewidywanego obciążenia ruchem ulicznym.

Symfonia materiałów

Na keramzycie Leca położono geowłókninę oraz zbrojoną płytę betonową o grubości 20 cm. Podbudowę pod płyty granitowe z wyspy Bornholm wykonano z warstwy żwiru o grubości 40 mm stabilizowanego cementem.

W roku 1993 przeprowadzono pomiary, które wykazały, że nawierzchnia placu obniżyła się maksymalnie o 10 mm. Obecnie plac pozostaje jednym z najpiękniejszych miejsc w Kopenhadze.

 

Informacje o projekcie

 

  • Obiekt: Plac Prins Jørgens Gård
  • Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
  • Rozwiązanie: Duński Instytut Geotechniczny GEO
  • Architekt: Wohlert Architects
  • Wykonawca: Zacho Lind
  • Kruszywo: keramzyt Leca® 10-20 mm
  • Ilość: 1.430 m3

 

Please register your details first

Areas of interest