next step

Temat zrównoważonego rozwoju jest niezwykle ważny dla nas i następnych pokoleń. Leca jako firma wchodząca w skład Saint- Gobain bardzo poważnie podchodzi do tego tematu i stawia sobie ambitne cele.

Chcemy jak najszybciej odejść od paliw kopalnych i udowodnić, że produkcja i zastosowanie keramzytu nie wpływa negatywnie na środowisko. Kilka podstawowych informacji na ten temat podajemy w rozpoczętej akcji „Next Step”

Zrób krok w przyszłość razem z nami

Chcemy rozwiązać problem dotykający cały świat - jak możemy zagwarantować zrównoważoną przyszłość? Inwestując w przyjazne dla środowiska źródła energii, możemy istotnie ograniczyć zużycie paliw kopalnych. W pełni świadomie dbamy o to, aby nasz produkt był trwały, bezpieczny, a przede wszystkim nadawał się do wielokrotnego użytku na wiele sposobów.

75-letnia historia Leca rozwijała się w oparciu o kuleczki Leca® KERAMZYTU w atmosferze przyjaznej dla środowiska.

Keramzyt jest wykonany ze specjalnej pęczniejącej gliny, której zasoby zlokalizowane są w kilku regionach Polski. A nasza misja nadal się rozwija.

Ograniczenie zmian klimatycznych i dostosowanie się do nich wymaga konkretnych zmian ze strony branży budowlanej. Zmiany wymagają wykonania kilku niełatwych kroków, które musimy wykonać już dzisiaj. To zadanie dla wszystkich, bo jedynie wspólnie możemy w sposób zrównoważony wejść w przyszłość.

Czy widzisz ścieżkę do ograniczenia emisji CO2? My widzimy.

Czy jesteś gotowy, aby zrobić z nami kolejny krok?

Ślady naszej odpowiedzialnej podróży

Energia z biopaliw

Leca Polska również realizuje program ograniczenia emisji CO2 i odchodzenia od paliw kopalnych.  W coraz to większym stopniu zamieniamy węgiel na paliwo typu biomasa. Dzięki tym działaniom jesteśmy w czołówce zakładów produkujących keramzyt, które dbają o ochronę środowiska. 

W 2022 roku zaczęliśmy stosować biomasę w postaci granulek z masłosza, który częściowo zastąpił węgiel stosowany jako paliwo w naszej instalacji. Dzięki temu w 2022 nasza przewidywana emisja CO2 zmniejszy się o około 6000 ton.

Ponadto w pierwszym kwartale przyszłego roku planujemy zrealizować wygrany przez nas konkurs Carbon Fund i zainstalować panele fotowoltaiczne, na dachu naszego biurowca.

Dobro wielokrotnego użytku

Leca® KERAMZYT wytworzony z gliny jest produktem naturalnym i zrównoważonym. Jest odporny na chemikalia, zmiany temperatur i wilgotności. Keramzyt można również łatwo poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać go nawet po odzyskaniu z budowy zrealizowanej kilkadziesiąt lat temu.

Leca® KERAMZYT można łatwo wykopać lub zebrać z dachu, poddać prostemu procesowi recyklingu i ponownie ułożyć w nowym miejscu. Lekkie kruszywo z recyklingu może być stosowany w drogownictwie, budownictwie kubaturowym i ogrodnictwie.

Lekkie i wytrzymałe

Ze względu na swój mały ciężar Leca® KERAMZYT jest doskonałym materiałem do wielu zastosowań. Z 1 m³ gliny wytwarza się do 5 m³ lekkiego kruszywa. W Finlandii wraz z Saint-Gobain opracowaliśmy nowe bloczki izolacyjne o mniejszym śladzie węglowym - Leca® Smart. Wyroby Leca® Smart ograniczają ingerencję w środowisko zarówno w trakcie budowy jak i eksploatacji budynków.

Ślad węglowy nowego bloczka izolacyjnego Leca® Smart jest niższy niż poprzednio ponieważ produkty ropopochodne zastąpiono bio-olejem. Ponadto w produkcji bio-oleju nie stosuje się oleju palmowego. Izolacja w bloczku wykonana jest w 100% z materiału pochodzącego z recyklingu. Ślad węglowy bloczka izolacyjnego zostanie jeszcze bardziej zmniejszony w następnych latach.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

W Leca® Polska od zawsze kładliśmy nacisk na aspekty związane z bezpieczeństwem w miejscu pracy.
Kilka lat temu, aby zapewnić wystarczający poziom bezpieczeństwa operatorom produkcji, inżynierowie zakładu zaproponowali projekt układu automatyki dla urządzenia, jakim był próbnik kruszywa.
Wykorzystując wiedzę z obszaru mechaniki, elektryki czy automatyki stworzono urządzenie, którego celem było przekazanie operatorowi produkcji większej ilości informacji o prowadzonym procesie wypału bez narażania go na niebezpieczne czynniki takie jak praca przy urządzeniach w ruchu czy praca w środowisku o wysokiej temperaturze. Urządzenie to stało się nieodłącznym elementem codziennej pracy w zakładzie Leca® Polska, przynosząc profity na wielu płaszczyznach. Analizy wykonane w związku z projektem pozwoliły na zgłębienie aspektów środowiskowych wynikających z optymalizacji produkcji.

Przyszłość zaczyna się dzisiaj

Grupa Saint-Gobain postawiła sobie za cel osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 r. Firmy działające w krajach skandynawskich zaczęły korzystać z ekologicznych źródeł energii elektrycznej już w 2018 roku, co zmniejsza nasze emisje dwutlenku węgla o około 40 000 ton rocznie.

Oprócz zrównoważonego zużycia energii wspieramy różnorodność biologiczną poprzez zagospodarowanie wyrobisk gliny pod kątem obszarów rekreacyjnych. Na przykład dawne tereny wydobycia gliny przy fabryce KERAMZYTU w fińskim Kuusankoski, Kouvola nie odróżniają się od naturalnego środowiska w okolicy. Teraz zielone brzegi stawu stały się miejscem odpoczynku i gniazdowania wielu gatunków ptaków.

ptaki

Odpowiedzialne działanie jest priorytetem Maanlumo

Maanlumo Oy chce być odpowiedzialnym pionierem w swojej działalności. Firma preferuje materiały z recyklingu, nadające się do ponownego zastosowania w celu ograniczenia oddziaływania na środowisko.

Leca® KERAMZYT dobrze sprawdza się jako kruszywo retencjonujące wodę w podłożach uprawowych.

"Leca® KERAMZYT można śmiało polecić klientom: znamy jego ślad węglowy, a proces produkcji jest przejrzysty. Jest to produkt krajowy, a Producent jest firmą odpowiedzialną."

Krista Muurinen, Architekt krajobrazu

Gospodarka o obiegu zamkniętym na budowach Kreate: mniejsze koszty, mniejsze emisje

W projektach budowlanych Kreate stale zwiększa się wielokrotne wykorzystanie materiałów. Dzięki recyklingowi podłoży oszczędzany jest zarówno czas, jak i pieniądze, a emisje CO2 są znacznie mniejsze. Na wielu placach budowy Kreate wykorzystano KERAMZYT do wypełnień konstrukcyjnych.

"Z przyjemnością chciałbym powiedzieć, że Leca® KERAMZYT może być  wykorzystany powtórnie przy wykonywaniu nasypów odciążających.  Ponadto  kruszywo to stosujemy w instalacjach do oczyszczania wody i sedymentacji. To naprawdę świetny materiał!

Teppo Juola, kierownik budowy

Wierzymy w naturalne sposoby budowania i jesteśmy na dobrej drodze do zrównoważonej przyszłości. Problem zrównoważonego rozwoju w budownictwie nie jest w stanie rozwiązać samodzielnie pojedynczy podmiot, czy przedsiębiorstwo - dlatego mocno wierzymy w siłę współpracy i partnerstwa. Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do nas w podróży mającej wspólny cel: zbudować zrównoważone jutro.

Zróbmy razem krok w kierunku przyszłości.

next step

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami

Please register your details first

Areas of interest